| BUBULINA a întrebat:

Doneaza sange!
Donand sange poti salva chiar si trei vieti
Din cantitatea de sange donata o singura data se pot extrage elementele care pot salva vietile a trei pacienti.

Celulele rosii (hematiile)– se pot pastra 35 zile si se folosesc in special la pacientii din salile de operatii si reanimare.

Trombocitele – se pot pastra maxim 5 zile si sunt de mare ajutor bolnavilor de cancer si leucemie.

Plasma – poate fi congelata si rezista pana la un an, este folosita in principal in tratamentele accidentatilor si bolnavilor cu arsuri.

Fiecare unitate de sange – luata ca intreg – este testata contra bolilor inainte de a fi trimisa spre separare.

Donarea de sange este sigura si usoara.

Nu se pot contracta SIDA sau alte boli infectioase in timpul donarii.

Se utilizeaza un ac steril si de unica folosinta pentru fiecare donare.

Senzatia de lesin sau oboseala dupa donare este foarte rar intalnita.

Puteti dona doar daca starea de sanatate va permite si va simtiti bine.

Vi se vor pune cateva intrebari legate de starea de sanatate si vi se va face un mic examen medical – temperatura, puls, tensiune.

Rezultatele testelor raman confidentiale.

Pentru a beneficia de o experienta placuta in urma donarii, donatorii sunt rugati sa stea cateva minute dupa donare; sa evite exercitiile ori ridicarea de greutati in urmatoarele 5 ore de la donare.

Calitatea sangelui. Asigurarea calitatii rezervelor de sange se face printr-un proces ce presupune testari riguroase, procesare atenta, etichetare, stocare si un atent control al calitatii.

Despre procedura : dureaza 8-12 minute, timp in care cineva te va asista. Cantitatea preluata este de 410 ml.

In plus : vei beneficia de apa, cafea sau suc, dar si mancare in caz ca ai nevoie; ti se vor stabili tensiunea arteriala si pulsul iar apoi ti se vor face analize pentru determinarea grupei sangvine si un set complet pentru principalele virusuri si boli ( SIDA, hepatite etc. ) iar rezultatele iti vor fi comunicate ulterior; vei primi un carnet de donator care iti va facilita urmatoarele donatii; vei primi la sfarsit bonuri de masa in valoare de aproximativ 50 RON, un carnet de cupoane de reduceri la mai multe magazine si restaurante si la cerere ti se pot elibera adeverinte pentru transport sau pentru a solicita zile libere de la serviciu/scoala.

Alte informatii :

- în România 2% din populaţie donează sânge periodic, iar în Europa 7 %

- sunt necesare 500.000 unităţi de sânge anual, la nivel naţional

- în Bucureşti necesarul zilnic este de 1000 unitǎţi

- anul trecut doar 66% din cerere a fost acoperită

- pentru o operaţie pot fi folosite de la o unitate sânge până la 40-60 unităţi în cazul unui transplant de ficat, de exemplu

- studii recente au demonstrat că donarea de sânge reduce cu 30% riscurile apariţiei bolilor cardiovasculare prin scăderea tensiunii arteriale, iar donatorii de sânge trăiesc mai mult decât media populaţiei

- cea mai rară şi mai căutată grupă este 0 I, Rh negativ

- perioada optimă între două donări este de 70 de zile

- printre studenţii donatori la diferite campanii s-au depistat 3-4/150 cazuri de sifilis, cifră îngrijorătoare şi motiv pentru a-ţi face analize

- 400 ml. (cantitatea medie a unei donaţii) reprezintă 5 % din sângele organismului. Aceasta este refăcută cantitativ în primele 2 ore după donare şi calitativ în 2 săptămâni.
Mai multe informatii gasiti aici : http://www.doneazasange.ro/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| angela_7705 a răspuns:

E minutat ce faci tu! Din pacate eu am avut hepatita si am fost excusa de la donarile de sange!
Succes in proiectul tau!

6 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Din punctul de vedere al lui Dumnezeu nu este deloc minunat ce faci tu, încalci o poruncă divină, Dumnezeu în paginile Bibliei ne poruncește clar să nu ne atinge m de sînge, și vai de ăla care nu ascultă.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Domnule Cristi_din_Bucuresti, din ce sectă aparţineţi?
Sunteţi martor al lui Iehova?
Cum puteţi, în secolul XXI, să emiteţi asemenea aberaţii?

| angela_7705 a răspuns:

Domulule Cristi _ din _Bucuresti, si daca o ruda de-a ta are nevoie urgenta de sange ce faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am donat de cateva ori, asa, in timp. Ultima data, m-au conectat la o aparatura ciudata, pentru a-mi extrage niste trombocite. Erau pentru. un coleg, suferind de leucemie. Cine poate s-o faca, s-o faca. Nu stiu cand, dar am sa mai donez. Daca pot fi de folos, de ce nu...

| Erika12B a răspuns:

Inteleg si sunt de acord cu tine dar asta nu este o intrebare!

| sumi1389 a răspuns:

Cat inseamna o unitate de sange in ml? astept un raspuns