| BogdanFnky a întrebat:

Draga TPU! Am o problema de sanatate si vreau sa va cer sfatul: Ma doare capul de vreo doua saptamani, dar nu numai pe mine, ci inca pe vreo 5 colegi. Am fost la medicul de familie pentru. o consultatie, dar la momentul acela nu ma mai durea capul. El mi-a spus ca daca o sa ma mai doara capul pe viitor, sa ma duc la UROLOGIE. Eu sunt foarte speriat, deoarece o colega de-a mea a facut temperatura de 40 de grade CELSIUS, timp de o luna o doare capul incontinuu, si sper sa am decat o sinuzita sau altceva temporar. Mai mentionez ca inainte cu o saptamana sa ma doara capul, faceam dus dimineata, ma uscam bine pe par(eram foarte bine uscat) iar peste o jumatate de ora plecam afara fara caciula pe cap(dar afara stateam doar timp de 3-5 minute)-asta timp de o saptamana, iar dupa aceea cand au inceput durerile de cap am inceput sa ma ingrijorez, sa nu fie vreo tumoare!, iar pana azi, ma tot doare capul, si, vorba romanului,,, Suflu si in iaurt" adica imi protejez foarte bine capul! Ma scuzati daca am avut greseli de exprimare, de gramatica sau daca am ales sectiunea gresita, si va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Problema ta este serioasă. Părerea mea proprie este că ai răcit din cauză că ai ieșit afară fără căciulă,iarna.
Creierul nostru este foarte pretențios și trebuie să avem foarte mare grijă de el. Mergi unde ți-a spus medicul de familie și acolo îți vor face investigațiile potrivite. Acolo îți va spune exact.
Fără informații clare nu poți face nimic. Dacă vei sta așa se va agrava. Am văzut multe întrebări cu dureri de cap și mulți prieteni de-ai mei care se plâng.
Cum ți-am spus și ție, este din cauză că nu se protejează cum trebuie de frigul de afară. Afară au fost explozii solare și sunt schimbări foarte ciudate în atmosferă, poate fi și din acestă cauză dar nu trebuie să gândim nagativ.
Du-te la doctor și te vei lămuri!

Îți urez din tot sufletul multă sănătate și voință!
Numai bine!

| JoinT_3078 a răspuns:

Ai nevralgia ARNOLD pentru mai multe informatii mai scrii pe googlehappy

| Rodicanegrescu a răspuns:

Trebuie sa avem grija de sanatate pentru ca e cea mai pretioasa. De evitat spalatul pe cap si apoi iesit afara!
Trebuie investigat la doctor ce ar putea fi, doar el pune un diagnostic corect, nu trebuie trecut cu vederea.Complementar ar fi bine o frectie cu putin spirt pe varful degetelor si apoi legat capul cu un prosop calduros.Sigur e empiric dar uneori functioneaza.Cand incepe durerea de cap e bine de baut o canita de apa cu inghitituri mici. De asemeni, tot complementar dar cu rezultate foarte bune este terapia Bowen. Aici gasiti informatii mai multe. http://www.bowtech.ro/index.php Multa sanatate!

| StillAlive a răspuns:

Ar trebui sa mergeti toti la spital sa vedeti ce nu e in regula, pentru ca s-ar putea sa nu fie doar o coincidenta, ci ceva mai grav. E normal sa fi speriat, dar trebuie sa mergi la medic.

| Ciocolataaaaaaaa a răspuns:

Ai scandiloza. Nu este asa grava. (asa are si mama ) Dar e grea pentru ca te doare foarte rau capul. Tu crezi ca te-ai uscat bine dar la ceafa pe la radacini mai exista apa si iesind afara pe frigul asta fara caciula asta-i culmea! Zi unui doctor sau cauta pe net sper ca te-am ajutat!

| Ciocolataaaaaaaa a răspuns:

Spondiloza m-am zapacit laughing

| a0b1c2 a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.