| smartalogu a întrebat:

Dragi TPU-isti am si eu o problema mare. Ieri am avut de dat vreo 120 de puncte de sudura. La unele din puncte a trebuit sa imi tin fiarele care sa le sudez cu mana si implicit nu am mai putut sa tin masca si m-a prins sudura. Toata noaptea nu am reusit sa dorm de durere de ochi. O simti pana in creier. La cel mai mic licarit ma durea de innebuneam. Vreau si eu un remediu ca sa imi mai treaca durerea. Fara cartofi pusi pe ochi pentru ca am mai incercat si alta data si iti usuca ochii rau si mai rau te dor. Azi de dimineata mi-am pus o compresa cu ceai de musetel. O sa imi mai pun una acum dupa ce scriu mesajul asta. Vreau un remediu prin care sa imi mai scada durerea, pentru ca oricum la oftalmolog o sa ajung, dar mai tarziu (luni, marti, saptamana viitoare).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| anaela_1467 a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara piucaturi, nu costa mai mult de 10 lei, urgent

| Vizitiul a răspuns:

Ai innebunit cu doi de "n", bine, asta-i o rectificare! Nu stiu de unde ai aruncat asa la misto inca un e, creierului! Se scrie "creier", foarte simplu! Du-te la oftalmolog, s-ar putea sa ai corpuri straine in ochi, o sa-ti puna un lichid in ochi, iar pe urma cu ustensile special create, o sa-ti scoata respectivul corp strain!

| tarziu a răspuns:

Am patit si eu si m'i s'au pus felii de cartofi. Si ce daca iti usuca ochii? dai cu crema dupa ce scapi de problema dureroasa. Sper sa iti treaca repede, stiu ce aiurea e!

| mihaa a răspuns:

Cumpara de la farmacie proculin, sotu a folosit, cand, a sudat si el fara masca,(costa 15 roni, daca nu sa scumpit intre timp)

| BeT a răspuns:

@tirziu, are dreptate te ajuta foarte mult feliile de cartofi, dar taiele foarte subtiri.

| zorialbi a răspuns:

Nu mai pune comprese cu ceai de musetel pe ochi, pentru ca uleiul volatil de musetel contine chamazulena care este iritanta pentru ochi. Mergi la medic cat de repede poti, daca nu, cumpara picaturi pentru ochi de la farmacie (cum a spus @mihaa)

| Corina a răspuns:

Si sotul meu a suferit de astfel de dureri dupa ce a sudat. In primul rand poti sa pui comprese cu apa rece, care vor calma cat de cat durerea, apoi ia de la farmacie 1-2 fiole de XILINA. Din patru in patru ore, cate o picatura de xilina in fiecare ochi, apoi dupa cinci minute cate o picatura de Tobradex, daca ochiul are secretii. Daca e doar rosu, in locul Tobradex-ului merge si Visine, sau Proculin, in aceleasi doze. Au actiune vasoconstrictoare si-ti va trece mai repede. Sanatate maxima!

| cristi202 a răspuns:

Ma mir ca te-a prins sudura, si ai mai scris un mesaj atit de lung, caci daca esti prins de sudura, nu mai poti privi la televizor sau monitor, sau orice sursa de lumina (sau l-ai dictat cuiva ca sa il scrie?). Stiu din experienta, sudor fiind, cum e sa te prinda sudura la ochi, doar am avut si eu un inceput, cind am invatat, si eram mai mult cu ochii rosiihappy. E bine ca nu vrei cartofi. Au amidon, si nu face bine la ochi, desi e un bun remediu. E bine si cu ceaiul de musetel. Dar mai bine da fuga la o farmacie si cere un colir (o solutie speciala pentru ochi), spune farmacistei ce ai patit, si va sti ce sa iti dea. Sper sa stie ceva ieftin. Ca sunt si din acelea care sunt f bune, dar extrem de scumpe. Acum, depinde si de buzunarul tauhappy.
Si altadata, sa ai f mare grija cind sudezi! Mai ales cind sudezi in puncte. De aceea un sudor are intotdeauna un ajutor pe linga el. Putini sunt atit de experimentati incit sa nu aiba nevoie. Eu, desi am ceva ani de munca in spate in domeniu, inca nu as avea curajul sa ma hazardez la asa ceva. Poate doar daca as fi extrem de nevoit sa o fac. Asa ca, pe viitor, ai grija!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu ignora leacul cu feliile de cartof crud. Tatal meu mereu le folosea atunci cand "il prindea flama" cum zicea el (si nu se referea la bautura laughing). Potasiul din cartof ajuta la reducerea cearcanelor.De ademenea mai folosea comprese cu felii de castravete verde, comprese si masaj al ochilor cu pliculete de ceai negru tinute putin in apa rece, comprese cu ceai de musetel sau albastrele.Ai grija de tine!

| smartalogu explică:

Draga @DaNy, azi de dimineata aveam ochii cat cepele, si ma durea capul de nu mai puteam, tu chiar crezi ca ma durea burta asa tare de gramatica la ora aia? Oricum am prins mesajul mersi de observatii (cu toate ca nu in directia aia le ceream... ).

soothe
| soothe a răspuns:

Este ca si cum ai facut insolatie la ochi. Trece si poate inveti ceva din asta. Daca mai repeti ai sanse sa iti scad vederea.
Mergi imediat la medic; are sa-ti prescrie un anestetic sub forma de picaturi si va trebui sa iti faca un examen la ochi; iti pune in ochio ca o cerneala portocalie si vede daca este vreo trauma mai serioasa.

| Christian333 a răspuns:

Puneti putina xilina in fiecare ochi.
PS:Cartofi iti strica vederea din cauza amidonului.

Abh
| Abh a răspuns:

Du-te de urgenta la un oftalmolog, nu te juca cu ochii, pana marti s-ar putea sa fie prea tarziu.

| dalea a răspuns:

Eu as putea sa iti dau un sfat pentru viitor, ca sa nu mai patesti acest lucru: cand sudezi foloseste o pereche de ochelari de soare cu lentile de sticla, chiar daca sunt aproape transparente, pentru ca sticla cat de subtire nu lasa sa treaca radiatia UV.Eu mi-am cumparat o pereche de ochelari de vedere din piata de +50 diotrii si sunt ca din sticla obisnuita.Nu mai am probleme atunci cand sudez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sotul meu a sudat si i-a intrat flama in ochi. Am fost la urgenta si i-a dat Pranoflog (27, 5 lei) si Corneregel (20 lei), se ia cate o picatura la fiecare 3 ore. Sunt f bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara smecherie, sunt sudor de 10 ani, daca ai cumva cutiuta cu alifie chinezesca prin casa unge-ti pleoapele cu ea, sa ma trasneasca Dumnezeu daca te mint, eu imi dau si in interior citeodata

Alte răspunsuri
| vaevictis a răspuns:

Tilica, esti tilica la creier frate! Ia da-ti tu pe pupila cu aia, sa vezi ce multe stelute multicolore si flamande ies din ea. Smartalogu: Visine frate si esti ca nou

Alte răspunsuri
| valy91 a răspuns (pentru Elianna):

Mai elianna nu mai da astfel de sfaturi ca cearcanele nu ai nici o treaba cu ochii iritati de la sudura! ochiul are o pielita foarte subtire pe care flama o arde deoarece emite radiatii deci nu are treaba cu carcanele

Elianna
| Elianna a răspuns (pentru valy91):

Vad ca tu nu sti multe alte lucruri referitoare la banalul cartof crud!
Si te-ai trezit tu acum dupa doi ani,la spartul targului, sa ma corectezi! Mai bine i-ai raspunde tu cum crezi tu ca este bine, daca stii si lasa-l pe cel care intreaba sa hotarasca.

Alte răspunsuri
| Curca_Georgiana_1991 a răspuns:

Nu folosi cartofi! iti distruge amidonu' de la ochi! puneti niste picaturi sau spalate cu niste ceai de musatel!

| bobim a răspuns:

Am sudat citeva fiare acum doua zile iar pe la 02, 30 noaptea m-am trezit cu "nisip in ochi "! Nu va povestesc ce cosmar! Groaznic! am incercat cu cartofi si Visine dar degeaba si in ultima instanta am sunat un SUDOR PROFESIONIST din Gorneni Teleorman si m-a indrumat sa cumpar CIPROFLOXACIN SOLUTIE OFTALMICA! Zis si facut, in miezul noptii am purces cu ochii in suferinta spre aceeasi farmacie de unde am cumparat prima solutie nefolositoare dealtfel. Increzator in noua achizitie am ajuns cu greu acasa iar dupa ce am picurat cite 2 picaturi in ochi la doar 10 minute S-A PRODUS MINUNEA! NISIPUL din ochi a disparut!

Nu-mi plac medicamentele si nu vreau sa fac reclama dar CIPROFLOXACIN SOLUTIE OFTALMICA este chiar miraculoasa!

| Mircea_Ionel_Stancu_1981 a răspuns:

Cel mai bun este algocalmin fiola. poti lua si doua fiole daca esti luat rau de sudura.garantat merge