| AdyP20 a întrebat:

Durere coasta. De cateva zile am o durere in partea stanga mai jos de inima la ultimele 2-3 coaste. Durerea este intepatoare si se resimte mai bine cand respir. Ar putea fi din cauza ca lucrez la birou si stau toata ziua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Da, se poate si ce ai zis tu.

I spune-mi, simti durerea ca pe o apasare sau pur si simplu ai niste junghiuri?

Ai fost sa faci un EKG si un consult la medicul cardiolog? Ai eliminat orice suspiciune de boala ''adevarata''?

| bulin a răspuns:

Poate fi o nevralgie intercostala. Ai stat in curent? Probabil si din cauza pozitiei incearca sa schimbi pozitia sau scaunul.Nu este nimic grac, de care sa te sperii durerea persista si 1 2 saptamani.

| Reiki a răspuns:

Cel mai posibil sa fie o nevralgie intercostala, altfel spus o raceala puternica instalata intre coaste desi nu este exclus nici ca muschiul sa fi suferit o intindere. Pana ajungeti la medic - daca se poate cat de repede - puteti incerca Paracetamol sau Antinevralgic. Oricum, nu excludeti medicul. Va doresc insanatosire cat mai grabnica