| razvan2003 a întrebat:

Durere deasupra genunchiului/rotulei.
Sa incep cum m-am lovit: ma jucam fotbal si un adversar a venit spre mine si m-a lovit cu genunchiul (piciorul lui nu stiu) exact deasupra rotulei dar nu foarte tare. Pe loc am simtit ca ma doare si dupa ma durea doar din cand in cand. Acum am ajuns acasa si nu ma doare niciun pic cand merg normal. Ma doare atunci cand tin piciorul drept si in acelasi timp sa incordez "genunchiul" adica muschiul de deasupra genunchiului. M-am uns cu diclofenac (diclac) si astept sa vad maine cum ma simt.
Ce ar putea fi? Eu as zice ca e o simpla lovitura.

EDIT: Nu ma doare niciun pic cand ma apas acolo unde simt durerea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ir3al a răspuns:

Ketonal gel este cel mai bun, iti spun din propria mea experienta laughinguna tare amuzanta, eram la tara si ma plimbam cu bicicleta si am facut concurs cu prietenii cine poate sa meagra cu ochii inchisilaughingsi am pict in rau, faza e ca mai erau si pietre(nu mai spun de urzicilaughing) si m-am lovit, iar maicamea mi-a dat ketonal gel. si tata foloseste cand are dureri de spate bafta! fa-te repede mai bine sa poti bate la fotbalwinking

| YayuK a răspuns:

Este o simpla lovitura. E bine ca ai pus diclofenac. Poti pune si o fasa elastica pentru a scapa de durere si pentru ca aceasta sa treaca ma repede. De altfel, incearca si niste gheata happy

| razvan2003 explică:

As vrea o parere despre ce as putea avea nu cu ce sa tratez.

| razvan2003 explică:

Ma gandesc ca intindere si ruptura nu am pentru ca nu am solicitat muschiul ci pur si simplu am fost lovit in zona aia. Dar ciudat ca ma doare doar cand piciorul e intins si incordez cvadricepsul, in rest daca il incordez nu ma doare absolut deloc.

| StefiTeUbeste a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa consulti un medic.Corect,poate fi o simpla lovitura dar poate doctorul iti va sugera un alt tratament(consta tot intr-un unguent cu care sa te ungi deasupra rotulei)care sa-ti fie mai de ajutor decat "Diclofenac".