| anonim_4396 a întrebat:

Am de maxim o luna o durere la genunchiul drept, in partea interioara (banuiesc ca e meniscul) Hobby-ul meu principal este fotbalul si il practic de 4 ori pe saptamana. Am simtit prima data durerea dupa ce am terminat meciul de fotbal, cand urma sa plec si umblam doar, nu in timp ce jucam. In urmatoarele 2 zile imi era greu sa imi indoi/indrept total piciorul. Am crezut ca e doar o intindere si trece, dar de atunci nu a disparut. Ce e ciudat e ca nu am durerea mereu. In general simt doar un mic discomfort cand indoi sau indrept total piciorul. Daca umblu sau alerg nu simt nici o durere. O simt cand ma las pana jos (ca in genoflexiuni) si stau asa putin, dar cel mai tare simt cand joc si lovesc mingea mai puternic. Cand sutez, simt pe la interiorul genunchiului o durere destul de mare, ca un fel de efect de la imapct. Ca exemplu, daca pasez doar, nu simt nimic. Am inceput sa ma fac cu diclofenac zilnic de 2, 3 ori si am luat o pauza de la miscare. Oare care e problema? Sunt intinse ligamentele? Inflamate? Ar trebui sa ma duc la un ortoped si sa fac o radiografie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa nu mai faci sport o perioada si sa mergi la doctor. Poate fi un ligament fortat/inflamat, dar pot fi si alte lucruri. Fara un consult medical este greu de spus, tocmai pentru ca sunt extrem de multe posibilitati.

2 răspunsuri:
| BuffaloSoldier a răspuns:

O radiodrafie REPEDE!

| demonsoul90 a răspuns:

Ar trebui sa te duci m-ai intai la ortoped, si sa renunti la sport pentru o perioada. Si eu am avut o problema cu genunchiul, si s-ar putea sa or sa fie niste apa stransa degeaba in zona genunchiului(cum a fost la mine), s-au poate sa fie doar o lovitura (in cazul in care sti ca ai cazut pe jos de mai multe ori). Ma rog, eu nu sunt doctor sa iti spun ce ai patit.