| Nicole_8066 a întrebat:

Dureri insuportabile de amigdale! Ce-mi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Tinctura de propolis+ miere, de 3 ori pe zi vreo 2-3 zile galbenus de ou frecat cu miere (sau zahar) si putina lamaie sau pus in lapte cald, compres cu cartofi dati prin razatoare, stropiti cu putin otet sau spirt. Sanatate maxima!

| s4a a răspuns:

Probabil ca ai o faringo-amigdalita acuta. Trebuie sa mergi la un control ORL pentru dignostic si tratament adecvat. Intre timp, fa gargara cu apa si sare si calmeaza durerea cu Paracetamol sau Ibuprofen.
Amigdalele au un rol important in sistemul imunitar al organismului, iar indepartarea lor se face doar in ultima instanta.

| Psihiatra a răspuns:

Scoate`le! Nu te teme, nu e sha dureros ca si ce ai suportat pana acum.Mult noroc happy

| john_1578 a răspuns:

In primul rand sa te gandesti serios sa mergi la medic. Apoi, incearca cu o oglinda sa vezi daca nu ai puroi pe ele sau sunt doar rosii. Daca ai puroi si febra va trebui sa iei un antibiotic, dupa recomandarea medicului. Poti incerca sa storci o lamaie si continutul sa-l amesteci cu cateva lingurite de miere. Iei cate o lingurita din cand in cand si te ajuta mult. De la farmacie sa iei ceva pastile de supt pentru gat. Sper ca ti-am fost de folos.

| john_1578 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa te operezi daca durerile de amigdale sunt rare. Au si amigdalele rolul lor iar daca le scoti risti sa faci f des pneumonie si bronsita.

| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Un consult.Medicul este cel care poate da un diagnostic concis.

| dorikut a răspuns:

Badijonaj cu zeama de lamaie.winking

| cornel a răspuns:

Ceaiuri fierbinte.sau medicamente.

| InGeRaS_7597 a răspuns:

L-a fel am patit si eu. Dar le-am spus parintilor, au spus ca este de operat. mi-a fost putin frica la inceput da pe urma mi-a trecut cand m-am trezit din operatie asistemta mi-a spus ca trebuie sa beau enorm de multe lichide si cand iesi afara din spital trebuie neaparat sa-ti pui ceva la gura.Succes!happy Funda?happy

| Runa100 a răspuns:

Discuta cu parinti...pentru ca eu cred ca daca nu tiai scos amigdalele e timpul sa o faci.

| iubescgastronomia a răspuns:

Oricat de ciudat ti-ar parea eu iti recomand sa iti faci intr-o cana un fel de saramura. pui multa sare in acel pahar si pui apa calduta, dupa care fa gargara. Sper sa fie cu sanatate!