| MariaDm123 a întrebat:

E normal sa te doară burta la începutul sarcinii? Nu sunt dureri insuportabile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este normal.
Te sfatuiesc sa mergi de urgenta la spital, sau sa-ti vezi ginecologul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic, in toate cazurile in care ovulul a fost fecundat si pe urma dupa circa 8-11 zile s-a produs si procesul de NIDATIE prin care s-a implantat ovulul in ENDOMETRU, niciodata NU pot sa mai apara senzatii de durere fiindca organismul femeii in acea situatie NU va mai produce substanta PROSTAGLANDINA, care are rolul de a provoca contractii in muschii uterului si aparitia crampelor premenstruale. Durerile pot sa apara NUMAI/DOAR in cazul in care organismul femeii produce PROSTAGLANDINA si asta se intampla NUMAI/DOAR in cazul in care NU exista o sarcina instalata in uter. Organismul femeii nu se poate insela in aceasta privinta. NU pot sa coexiste cele 2 stari antagonice si anume de a fi insarcinata si de a exista si dureri premenstruale. Stiu ca iti doresti foarte mult un bebelus, dar aceste dureri daca exista si sunt reale, nu sunt deloc de bun augur. Te sfatuiesc sa te prezinti la ginecologie chiar si doar pentru o simpla discutie cu medicul ginecolog. Multa sanatate!

| Lizuca1234 a răspuns:

Sti sigur ca esti insarcinata? Nu ar fi mai ok sa mergi la medic?

| MariaDm123 explică (pentru Lizuca1234):

Nu mi-a venit nici menstruația! Și niciodată nu mi-a întârziat! Și am făcut de 5 luni sex neprotejat deci?