| lololololol a întrebat:

E adevarat ca daca am un dinte care creste si deasupra lui e cel din lapte, si pe cel din lapte nu il scot la timp, e posibil sa se lipeasca unul de altul? Sau sa il las pana se va misca? :-s ptca pe la dentist nu pot sa trec...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Elly4all a răspuns:

Nu se lipesc unul de altul, si eu am asteptat cand eram mai mica prea mult si imi crescuse un canin peste altul de abia l'am scos, se intepenise si a trebuit sa ma chinui sa'l scot. Daca ti'a crescut prea mult si iti este frica sa mergi la dentist, te sfatuiesc sa bei vine sau ceva mai tare care in momentul in care incerci sa scoti dintele, din cauza bauturii sa nu mai simti durerea, ca o anestezie, mai bine l'ai scoate mai repede inainte sa se agraveze, Sanatate!

| alex2009 a răspuns:

Scoatel pe cel de lapte asa am patit eu dintele de lapte nu a fost scos la timp si cel nou care venea din urma a iesit si el pe unde a avut loc si din cauza asta este putin stramb mai bine zis este introparte eu daca vedeam ca mi se misca dinti de lapte nu ma lasam pana nu ii scoteam dar acum nu mai stiu cum de acela a scapat fara sa il scot. Doar asta se poate intampla fara chestia cu lipitul.

| MaRRiaN a răspuns:

S-ar putea sa-ti creasca stramb daca nu-l scoti la timp, dar de lipi, in nici un caz nu se lipesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se lipesc, stiu a spus @bro asta, stai linistita, au structuri de sine, n-au cum, dar ti-am spus daca cel de lapte este cariat il poate caria pe cel nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cel mai bine mergi la un medic stomatolog şi o radiodrafie poate spune dacă sunt şanse de lipire.
Indicat este extracţia celui de lapte pentru a creea spaţiu suficient pentru cel definitiv şi aşa nu este nevoie să-ţi pui (probabil) un aparat dentar pentru corecţie (îndreptarea dinţilor).
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e frica sa imi scot dintele care acum se clatina ce sa fac la dentist mie si mai frica ajuta-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca am si eu problema aceasta dar eu mi-am scos dintele de lapte chiar ieri o sa te doara dar daca vrei sa ai dinti perfecti fa-o

| lc13cm3 a răspuns:

De ce nu te duci la dentis?!

| roxana_9288 a răspuns:

Pff, nu stiu cum e la tine. eu, am avut 2 dinti de lapte care se miscau dar nu i-am scos de rica. si, mi-au crescut 2 in spate si sunt foarte urati acum. acum trebuie sa imi fac proteza. incearca sa mergi la dentist totusi, sa nu te trezesti ca mine.