| InspectorulTPU a întrebat:

E bine daca beau ou crud? Am vazut in filme cu unu de se antrena ca mereu bea ou crud e sanatos si al ce ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Off topic: Avatarul tau ma sperie.
On Topic: Era doar un film,nu e sanatos sa faci asta,oul crud pe langa faptul ca are un gust oribil,poate avea si salmonella. Poti sa faci diaree, si alte chestii nasoale, deci nu iti recomand.

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

A bea un ou crud este mai sanatos decat a lua suplimente sintetice--- oul contine proteina naturala mai usor metabolizata de catre organism. Cele sintetice contin cantitati mici de substante toxice( imposibil de eliminat in procesul de fabricatie a lor)--- de aceea, culturistii in special, nu folosesc pe termen lung suplimentele sintetice.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu este sanatos (mai ales daca nu este proaspat) si este dezgustator! Cei care fac asa ceva sunt cantareti care vor sa-si protejeze sau sa-si ajute vocea in fata unor concerte. Eu as face hepatita galopanta daca ar trebui sa beau asa ceva!

| PinkPanther a răspuns:

Eu am stiu ca este sanatos, nu stiu exact de face si este recomandat cel de prepelita, dar si cel de gaina este ok. Uite si ce am gasit pe internet:
Oul crud este un aliment "fenomenal" pentru mintea si sistemul tau imunitar. Cu toate ca poate sa dureze pana cand te obisnuiesti, nu uita ca proteinele si grasimile continute de ou sunt esentiale pentru intregul tau organism. Oul gatit nu aduce aceleasi beneficii - cu cat este mai putin preparat (mai bine fiert decat prajit), cu atat va fi mai bine din punct de vedere nutritional. Exista mai multe metode prin care poti consuma oul crud: "stilul dur" - inghite un ou (cu tot cu galbenus) dintr-o suflare; amesteca-l alaturi de lapte si banane intr-un shake sau amesteca-l intr-un pahar cu suc de legume.
http://www.evenimentul.ro/articol/de-ce-sa-consumam1.html

| Zazu a răspuns:

Ouale trebuie sa fie sterilizate.Oul este un energizant, are proteine, dar are si foarte mutl colesterol.Nu te sfatuiesc sa bei oua nesterilizate pentru ca pot fi contaminate cu o bacterie care se numeste salmonella.In afara de asta,cantitatea mare de proteine animale asimilata, cauzeaza afectiuni ale ficatului si rinichilor.
Daca vrei sa mananci proteine este bine sa le alegi pe cele din legume(mazare uscata,fasole uscata,bob uscat, linte, naut e.t.c.)

| NuStiuCeNumeSaImiPun a răspuns:

Daca vrei sa bei ou crud ia de prepelita e bun ajuta pune si putina sare daca vrei. e de ajuns 2 oua(de prepelita) pe zi le bati bine intr-o canita zi gata! Acum daca vrei sa stii de unde le poti lua poti sa te duci la supermarketuri sa iei da uitate la data expirari sa nu fie vechi sau te poti duce prin piata si cauti ca mai sunt.
Mult noroc!

| legendarul a răspuns:

Nu stiu exact care e chestia dar stiu multi care fac asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oul crud are salmonela. faci diaree.mori dracului. funda

| mafiotuXXL a răspuns:

Nu te lua dupa filmee euu zic sa ai grija ca daca beii prea multe oua crudee poti face Salmonelaa si potii sa te duciii Buuuuuu acum fa cum vreii.
Faci Sala.
Meri la sala thinking

| BitterSoul a răspuns:

Este foarte important ca de la ouale crude sa se consume doar galbenusul. Cercetari recente au demonstrat ca ingerarea albusului crud de ou impiedica absorbtia la nivelul tubului digestiv a unor minerale si a unor vitamine (mai ales biotina, adica vitamina B7), foarte importante pentru organism.
Galbenusul de ou crud este foarte bogat in fier asimilabil, in lecitina (esentiala pentru memorie si pentru metabolismul grasimilor), in colina (necesara pentru transmiterea impulsurilor nervoase si pentru sanatatea ochilor), in pigmenti cu efect antioxidant si antitumoral. Practic, cea mai mare parte a substantelor vindecatoare din ou sunt prezente la nivelul galbenusului. Consumat crud, el este mai bine tolerat de catre organism decat cel gatit, in cazul sau inregistrandu-se cele mai putine reactii alergice.Totusi,consumat in cantitati mari nu face bine, deoarece contine o substanta care impiedica retentia vitaminei B1.

| LiiiveLaughLove a răspuns:

Pai eu stiu despre cantareti ca beau oua crude pentru a nu ragusi si pentru a avea vocea mai buna, frumoasa
dar in ceea ce priveste despre ce boli ar putea aparea.habar nu am mai bine intreaba-ti parintii despre toate aceste aspecte sau mai indicat ar fi un doctorhappy

| Badan_Victor_1991 a răspuns:

Elianna a răspuns:
((Nu este sanatos (mai ales daca nu este proaspat) si este dezgustator! Cei care fac asa ceva sunt cantareti care vor sa-si protejeze sau sa-si ajute vocea in fata unor concerte. Eu as face hepatita galopanta daca ar trebui sa beau asa ceva!)) daca nu cunosti si nu esti informata corect mai bine taci, sunt foarte sanatoase, sa bei un ou crud dimineata la micul dejun, intareste musculatura, desigur nu faceti exces de consum happy succese

| Cmp_Alin_1990 a răspuns:

Personal beau 5 oua inainte de antrenament si 5 dupa (oua de prepelita) fac asta de cativa ani cu mici pauze...
Daca nu stiti nu vorbiti.