| stefania94 a întrebat:

E grav dacă nu îți mai funcționează un rinichi și trebuie să faci dializă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, este grav--- rinichii functioneaza ca un filtru pentru organism eliminand toxinele si alte deseuri aduse de catre sange.

| thalyslly a răspuns:

Nu trebuie sa faci dializa daca celalalt rinichi functioneaza bine.multe persoane traiesc cu un singur rinchi functional si nici nu stiu.totusi trebuie sa il protejezi pe cel sanatos multe ceaiuri si mai putina cafea si bauturi dulci,si cat mai putin alcol (poti sa bei bere fara alcol, dar nu din aia cu arome ca e plina de zahar), ceaiuri pentru rinichi :ceai de coada calului, de cozi de cirese, de soc, ceai verde.si trebuie sa mergi in fiecare an sau daca ai dureri la medic la control.

| мαяdυк a răspuns:

E cam nasol...cunosc pe cineva care merge de 2 ori pe saptamana la dialize si asteapta de vreo 2 ani un rinichi.

| giony54 a răspuns:

Da este destul de grav dar se trateaza cu suplimente alimentare si poti sa redai functia rinichilor daca nu sunt distrusi de energizante.

| doctorandus a răspuns (pentru giony54):

Si daca urmeaza sfatul tau si ajunge pe nasalie ii platesti inmormantarea?

| Lexi888 a răspuns:

Pai nu nu e grav,,,,, normal ca e grav. poti muri

| anoonym a răspuns:

Nu e de speriat dar e cam grav.corpul tau va ceda o data, dar mai este o incercare transplantul de rinichi, e cam riscant dar daca ti la viata trebuie sa incerci orice

| Elllllle a răspuns:

Doar daca nu functioneaza amandoi, se face dializa! Insanatosire grabnica!

| roxanaonu a răspuns:

Buna... da e grav, dar eu am o prietena in clasa care a fost operata de rinichi si nu mai are un rinichi si e bine doar ca nu poate face sport! Sa nu iti fie frica o sa fii bine

| CrisKOOL14 a răspuns:

Poti avea pietre/piatra la rinichi.