| anonim_4396 a întrebat:

E ok daca ma spal cu sapun de sulf pe fata? Totusi am inteles ca sulful este un element chimic,deci cum e posibil sa exista sapun cu sulf daca el este un element chimic, stiu ca elementele chimice fac rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Dacă ai acnee poți să încerci cu săpun cu sulf. Dai cu el moderat, de exemplu o data pe zi.
Citește și instrucțiunile dacă are.
Principiul de fi prudent cu ce înghiți sau pui pe piele e general corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu toate elementele fac rau

| L1feDRAIN a răspuns:

Totul e din elemente chimice (compusii lor), dar in general: sunt daunatoare si inocente. In cazul tau cu sulful, nu-s expert, dar daca contine sulf, sapunul tau cu siguranta are mediu acid, ceea ce e benefic pentru piele, dar depinde. daca pH-ul e pe undeva intre 6. +/- il poti folosi, daca e mai jos, (6-) foloseste-l mai rar, daca e 7+, atunci de loc nu-l folosi, dar e imposibil sa fie asa happy
Acum un raspuns mai "taranesc": Daca e sapun de fata, sapun de fata ramane.

| tinatinaro a răspuns:

Bunica mea mi-a zis ca sapunul de sulf e excelent, mai ales daca ai acnee. Daca ai tenul sensibil si nu ai acnee sau probleme de genul nu stiu cat de bine e, pentru ca iti usuca fata si pot aparea sangerari, daca nu folosesti si creme hidratante.