| timidu89 a întrebat:

E zi de tot merg la wc daca nu iau Imodium. A fost de am luat la interval de vreo 3-4 zile doua pastile. Azi de 2 ori am fost deja, a mai patit careva? Sa fie de la Pizza, sosul grecesc sau ca am baut un suc Pepsi mic pana in ora 13 si un Mirinda la 0, 5 l kiwi si mar in jur de ora 15? Berea fara alcool cu arome iti provoaca diaree? Nu mai inteleg ce se intampla, de regula nu imi merge stomacul. Si nu abuzez de sucuri si bere cu arome. In weekend consum de regula, in rest o sticluta de suc la 0, 5 de 2 ori pe saptamana sau maxim 3. Alcool nu consum deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai tradus cu Google translate? Greu de inteles ce ai scris.

| RxTx a răspuns:

Baga acum 2 plicuri de smecta
Aștepta vezi daca îți trece
Apoi mai ia un plic peste 6 ore

Sper să îți treacă

Daca nu trece mânănca o lingura mare de cafea măcinată

Daca nu trece bea niste pălincă dar sa fie neapărat peste 60*alcool
De exemplu dacă tu ai 140Kg poți să bei 300 grame palinca
Daca ai 100 Kg bagi 180 mililitri
Daca ai 70Kg poți să bei 150 mililitri
Daca ai sub 70Kg nu baga pălincă pentru că e pentru cei puternici

Daca tot nu îți trece poți încerca cu 2 linguri mari de calciu catonic
Carbonat de calciu
Se găsește la orice farmacie care are și laborator propriu în general se găsește doar sa vrea sa îți dea că este extraordinar de ieftin și farmaciștii nu au nici un interes să te vindeci cu 2 lei investiția.

Gata trebuie sa îți treacă

Daca doamne ferește nu ți-a trecut mergi la medic până când ajungi la medic ia niste sucuri praf de la farmacie de rehidratare
Au la farmacii niste plicuri pe care e o poză de portocala și au în ele un praf cu minerale pentru remineralizare
Că să nu ajungi deshidratata
Deshidratare unii mai zic și la pierderea mineralelor din organism care poate conduce chiar la moarte.doar că ei vorbesc prost în loc să spună demineralizare.

Acum daca te duci la medic și tot nu te rezolva nu dispera am cea mai tare rezolvare de pe planetă.

Mergi la piața cumpără de la țărănci borș
Apoi mai cumpără de la mai multe tarabe tot felul de murături murate în saramura nu în oțet
Mânănca din toate murăturile posibile și imposibile de la toate tarabele să nu rămână nici una care vinde murături și tu să nu îți fi pus pe farfurie și de la ei
Mănâncă murături și bea borș de casa de pe la mai multe țărănci
Asta îți va reface flora intestinala și gata îți revii.

Acum pentru medicii mai moderni din zilele noastre cereau să le dau o lecție
Știți cu ce se rezolva acest pacient în ultimă instanță
Cu resetarea florei intestinale și dezinfectarea colonului.da știu mor toți virușii și bacteriile bune și bacteriile proaste.
Apoi se repara cu borș și murături și puțin vin sau must își revine.

voi medicilor știri cu ce se face resetarea tuturor bacteriilor din tractul digestiv?

De apa de var ați auzit?
apa in care au fiert bolovanii de var.
apoi sa decantat
și a făcut o pojghiță deasupra!?
este foarte alcalină!

și virușii bacteriile nu se înmulțesc in mediu alcalin!
așa că mor toate bacteriile toți virușii multi multi multi paraziti
multe infecții

| timidu89 explică (pentru RxTx):

Bag Imodium ca nu am altceva la indemana. Imi trece de la o pastila, doar ca revine vad dupa cateva zile problema. Asa am patit in ultima vreme. Dar asa din senin, ca si azi pana in ora 14 am fost la wc si nimic anormal. De cand am ajuns acasa a inceput sa isi faca de cap sad Ori trec pe Zirfos, ca cu asta si-o refacut mama flora de cand o avut covid de 2 ori. Orice lua nu avea efect, poate asa o fi si la mine? Doar ca nu zi de zi, doar cateodata. De regula eu beau apa de fantana. Am patit de m-o rupt recent de am zis ca tot ma umplu de magiun laughing) Dar te ia asa prin surprindere si nu iei in serios din prima si poti face pe tine laughing

| haileewatson a răspuns:

Cand ai diaree sau esti stricat la stomac trebuie sa tii un regim alimentar special! Logic ca ti-e rau daca mananci pizza, sos grecesc, pepsi si mirinda! In ce lume traiesti?
Trebuie sa tii regim cu paine prajita, biscuiti digestivi, cartofi fierti, orez fiert, ceai de menta sau ghimbir, banane.

| timidu89 explică (pentru haileewatson):

Pai nu am avut nimic pana sa mananc si sa beau sucurile. Am fost de 2 ori la wc in interbal de 3 ore maxim. Eu nu tin nici post si vrei sa tin regim? laughing Iau Imodium si saluti. Am avut si covid dar nici atunci nu mergeam la wc ca acum. Si atunci o data, bine o fost in 2020 nu recent. Si crezi ca eu pot sa iau ce ai zis tu cand vreau? Nu stau la oras, nu mai am cum sa ajung pana luni. Iar ma incoarda si nu am apucat sa iau pastila inca... ba asa ceva mai rar crying Ce o fi o fi, maine bag ceafa la gratar big grin

| RxTx a răspuns (pentru timidu89):

Mai bine citești ce ți-am scris eu și mănânci doar pâine coaptă la grătar
Pâine nu ceafă nu carne!
Pâine coaptă pe grătar așa puțin arsă că acel cărbune din colțul feliei de pâine face bine la digestie.
Cu orez fiert hai sa zicem că se putea sa aiba puține legume nu multe prin el orezul și cu delicat vegeta piper sare
Cam atât
Baga orez că încheagă

Nu manca lucruri care fermentează sau se digera greu!
Poți să mănânci maxim 100 grame / zi de pui fiert și nu tot de o dată!
Fâșii de carne de pui fiert poți să pui în orez că să nu fie chiar așa simplu simplu.
Poți să îți pui un praf de piper roșu
Poți să mănânci mujdei de usturoi că mai dezinfectează și ăla

Tu o sa îți revii nu mori numiți face griji
Eram eu atât de infectat în cat vomitam și mi-se și oprise lumina aveam halucinații
Este un virus acum dat nou din avion să mai vândă niste medicamente că început să le placa profitul.
VEZI CA O SA SE IA LA TOATĂ FAMILIA

Mai bine stai încuiată Intr+o camera că să nu îi infectezi pe toți

Să îmi spui mie daca nu e așa
Vorbim in 3 zile sa îmi spui daca nu s-a luat la toți!?
Sunt tare curios daca da luat la toată lumea cu care și intrat în contact.

| timidu89 explică (pentru RxTx):

Nu ma sperie pe mine asa ceva tongue Maine bag 1 kg de ceafa si is mai ok ca niciodata. Am avut nu stiu ce de nu s-o digerat mancarea din seara precedenta cara trecuta, de o trebuit sa vomit totul ramas nedigerat. Am facut si febra atunci, si apa o vomitam chiar. Dar la un moment dat s-o linistit si nu am tinut nici un regim. Nici la medic nu am fost. Si de stiu ca mi mai rau sau e posibil sa mor eu nu manc la regimwinking Le duc si la Biserica atunci laughing) Tu nu vezi in ce lume traim? Curvie, alcoolism, nerespectarea nici a saptamanii mari a Pastelor... Si tu vrei eu sa traiesc mai rau ca in spital de la atat 2-3 zile? laughing) Omule, 2 saptamani cat am stat in spital pentru covid nu mi-a impus nimeni sa mananc la regim. Stomacul meu cere, nu pot fi ca unu de 50-60 aniwinking Sunt tanar si nu vreau sa traiesc tinand regimuri. Care are viata roz, nici o problema de sanatate sa tina si post negru daca poate si vrea. Eu sunt satul de belele... si nu am nici 40 ani macar

| haileewatson a răspuns (pentru timidu89):

Ok, atunci sa nu vii pe aici plangand cand o sa faci vreo boala la colon peste 10 ani

| timidu89 explică (pentru haileewatson):

Serios? Numai doctori sunteti pe TPU asta... nu ai tu de unde sa stii, pe ce baza faci tu o afirmatie asa de serioasa? Daca e sa patesc ceva grav, fi sigura ca nu o sa mai fiu pe TPU. Nu sunt genul plangacios, nu ma cunosti deloc.

| Maraa345 a răspuns:

Complicat.