| AlexRv a întrebat:

EBOLA

Ce ziceți să aportăm cu toții informații utile despre această boala? Am să încep eu!

1. Cum se contactează virusul?
Acesta, e transmite prin CONTACT cu sângele unui om sau animal infectat, lichidele biologice şi organe. Un aspect important este că virusul se poate transmite sexual chiar şi după 40 de zile după ce o persoană s-a vindecat.

2. Simptomele.
Temperatura ridicată, dureri de cap şi un gât iritat sunt primele semne că virusul Ebola intră în corp, atacând celulele sistemului imunitar şi lăsând în acelaşi timp impresia că ESTE vorba de o răceală banală. Pe măsură ce boala progresează, ochii victimelor se înroşesc pentru că vase mici de sânge se sparg, provocând sângerare din ochi, urechi, gură şi alte orificii.

3. Cum se simte o persoană bolnavă de EBOLA?
Va suferi de dureri în tot corpul, durere abdominală cronică şi vomă. O iritaţie apare apoi pe trunchi, extinzându-se rapid către cap, mâini şi picioare.

În doar câteva zile pacientul ajunge la punctul critic - momentul în care fie începe să îşi revină, fie trece în faza fatală, febra hemoragică.

Altceva de adăugat? Aștept opinii și informații utile! Cred că tuturor ne-ar veni bine asta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Iyulia3712 a răspuns:

Ebola se ia si prin simpla respiratie a infectatului catre un om sanatos. O infirmiera s-a imbolnavit pentru ca a atins din nou manusile cu care a atins pacientul. Mai trebuie sa adaug ca 9 din 10 oameni mor dupa ce contacteaza virusul.

| EchoDemon a răspuns:

Acum stiu si eu cate ceva despre asta laughing)

| Ciumica a răspuns:

Stim asta (cel putin eu) si sunt putine sanse (mai ales de unde sunt eu) sa fie infectata Romania cu ebola. Eu ma ingrijorez de HIV la ce am auzit la stiri. big grin