| LaraClarice a întrebat:

Edemul hipofizar este de fapt o tumora hipofizara? Exista tratament medicamentos pentru asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, radioterapia produce caderea temporara a parului. dar va creste la loc. gamma-knife nu afecteaza parul, dar acesta va fi ras pe o anumita zona.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Edemul hipofizar este o imbibare cu apa a hipofizei care poate sau nu ascunde o tumora. Exista unele tratamente medicamentoase, dar in general, vindecare se face prin distrugerea intr-un fel a tumorii (operatie, radioterapie, gamma-knife).

| LaraClarice explică (pentru Brigaela):

Aceste tratamente, radioterapie si gamma-knife, pot afecta parul?

| Brigaela a răspuns (pentru LaraClarice):

Da, radioterapia produce caderea temporara a parului. dar va creste la loc. gamma-knife nu afecteaza parul, dar acesta va fi ras pe o anumita zona.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Radioterapia afecteaza parul.
Cat despre reclama, am doua remarci:
1. daca nu ai platit proprietarilor TPU dreptul de a face reclama inseamna ca faci spam si furi banii pe care ii costa spatiul publicitar.
2. siteul ala este o metoda prin care de vreo 3 ani incoace, unii atrag fraieri pe siteul lor, pentru care primesc bani si NU fac nimic.
Tu furi de la acest site, care te poate ajuta si bagi in buzunarul acelor oameni. Nu ti-e deloc rusine?

| LaraClarice explică (pentru Brigaela):

Scuza-ma! Dar de unde stii tu acest lucru? Esti chiar atat de sigura de ceea ce se intampla pe acel site?
Tot ceea ce incerc sa fac e sa ajut niste animale nevinovate! De unde naiba ideea cu furatul?
Vreau dovada ca acel site este,, pentru a pacali fraieri"!

| LaraClarice explică (pentru Brigaela):

Ai dovezi pentru ceea ce ai afirmat, sau nu ai?

| Brigaela a răspuns (pentru LaraClarice):

Dovada este simpla: acelasi link este postat de minim 4 ani, fara ca aceasta petitie pe care o semneaza atatia si ii fac atatia reclama sa fie depusa undeva. O petitie normala strange semnaturi 2-3 luni maxim dupa care este depusa la o autoritate pentru ca aceea sa ia masuri. Aceasta petitie strange semnaturi de vreo 4 ani, dar inca nu afost depusa nicaieri si cei care au scris-o NU au nici o cerere oficiala pe baza acelor semnaturi. Ce asteapta?

Si chiar daca petitia ar fi une corecta si normala, ca sa-i faci reclama pe TPU, trebuie sa platesti spatiul publicitar, asa cum fac multe foirme a caror reclama o regasesti pe pagina asta. Fiindca exista niste servere care se mentin in functiune cu bani multi, niste programatori care fac paginile si le supravegheaza si acestia trebuie platiti din ceva. Si sunt platiti din reclame. Daca tu folosesti acest spatiu fara sa platesti ca sa faci reclama (stiind ca pe baza clickurilor siteul la care faci trimitere primeste bani), atunci practic furi niste bani de la cei care detin TPU si ii dai celor care detin siteul la care ai facut reclama.
Animalele nu castiga, evident, nimic, deoarece, asa cum ti-am zis, ele sunt chinuite in continuare fiindca organizatorii nu s-au hotarat sa depuna petitia aia (ar fi prosti sa taie gaina cu oua de aur atata timp cat inca multi fraieri cotizeaza serios).
Asa ca si daca ei sunt cinstiti (desi nu sunt), nu acelasi lucru se poate spune despre tine, care incalci voit regulamentul TPU pentru un beneficiu discutabil (aproape bag mana in foc ca nu primesti bani de la smecherii carora le faci reclama)

| LaraClarice explică (pentru Brigaela):

Poate ca vor sa stranga cat mai multe semnaturi din cat mai multe tari. La asta te-ai gandit? Si pe bune acum, cine crezi ca ar fi atat de ....nici nu pot gasi cuvantul potrivit, incat sa faca o excrocherie pe asemenea imagini si informatii?!
Si ce insinuezi spunand,, beneficiu discutabil"? Am dat peste acest site din greseala si vreau sa ajut. Spui nite lucruri fara sens. Daca era sa fie ceva aiurea cu acea petitie, ei bine cum sustii tu ca este foarte veche si ...etc. pana in momentul actual de ce nu a fost depistata de autoaritati?
Acum serios, ce fel de reclama fac eu?
Inca o data, afirmi ceva fara sens!

| Brigaela a răspuns (pentru LaraClarice):

Sunt oameni care scot in strada batrani si le fura casele si tu intrebi cine ar putea sa faca o afacere din caini? Presupun ca stii ca semnaturile stranse in urma cu multe lluni nu mai pot fi folosite, fiindca oameni este posibil sa fi murit, deci practic acelea s-au pierdut.
Autoritatile nu au ce sa faca in acewste cazuri, fiindca nimeni nu-ti fura din buzunar, nu te obliga sa dai click pe acel site. se numeste impozit pe prostie: nu e prost cel ce cere, e prost cel ce da.
Tu ai pus un link care atrage vizitatori pe un site pe care proprietarii primesc bani pentru fiecare accesare. ASdica activitatea ta a adus bani unor alti oameni, ceea ce se numeste ca ai facut publicitate unui produs (in acest caz un site). Si ai facut acest loc intr-un spatiu platit de altcineva. E ca si cum tu ai avea o masina si, intr-o noapte, cineva, fara sa-ti ceara voie, ar scrie cu vopsea mare pe masina ta o reclama (gen cumparati sapunul X). Ti se pare OK faptul ca tu nu ai castiga nimic din asta, desi platesti rate la masina? sau ai considera ca aia sunt niste escroci care fac bani pe seama ta? Asta ai facut tu si asta este singura problema in propozitie, de aceea eu am luat atitudine (mai ales ca mi-ai adresat mie aceasta postare, folosindu-te si de numele meu). Cei care te-au convins sa le faci reclama nu au comis nici o ilegalitate, doar te-au convins pe tine sa faci ceva incorect. Si se bazeaza tocmai pe aceasta lipsa de discernamant a ta: nu stii ca nu poti folosi pe o petitie semnaturi vechi de mai multi ani, nu te deranjeaza ca ei strang semnaturi de 4 ani fara sa faca nimic in favoarea animalelor respective (adica ele in acesti ani sunt chinuite la fel, desi petitia putea fi depusa), nu observi ca in mod evident nimeni nu va depune niciodata aceasta petitie, fiindca altfel ar fi facut-o deja de mult, semnaturile fiind stranse in cateva zile la cat de plin e internetul de aceasta reclama, nu ai verificat cine este aceasta asociatie care a intentat petitia (desi pare absurd, fac pariu ca nu stii nici macar numele ei complet si unde isi are sediul social). Si se mai bazeaza pe lipsa de rusine a multora, care fac ceva rau, dar pretind ca au drepturi suplimentare (gen: eu pot sa postez reclame neplatite pe spatiul altuia, fiindca produsul meu e mai bun decat produsul altora, sunt sigura ca ai sa pretinzi ca aceasta cauza este nobila, deci reclama la ea ar trebui platita de altii, nu de tine care o prestezi).
Nu afirm ceva fara sens, mi-am argumentat mereu afirmatiile, doar ca tu nu ai demnitatea si coloana vertebrala sa recunosti ca ai facut ceva imoral din prostie si lipsa de gandire, ca nu ai verificat nici macar 30 de minute acea petitie inainte de a te hotari sa-i faci reclama pe proprietatea altora.

| LaraClarice explică (pentru Brigaela):

Ok si daca petitia este doar pentru a face bani ilegal, dupa spusele tale, cum ca ar fi mai veche de 4 ani, cum de nu a fost inca descoperita de autoritati?
Poate ca este atat de veche pentru ca este o campanie globala, nu una care se desfasoara intr-o anumita tara.

| Brigaela a răspuns (pentru LaraClarice):

Nu este nimic ilegal in ea, iti cere doar sa dai click pe un link si, eventual, sa-i faci publicitate. Asta nu e ilegal. Daca eu iti cer maine sa-mi faci reclama la un produs si tu o faci de buna voia, fara bani, e treaba ta, autoritatile nu se baga.
Cum adica poate este o campanie globala? tu inainte de a semna nu ai verificat cine o organizeaza, in cate tari, care este sediul in Romania, articolele de lege la care se supune in Romania, ciune raspunde legal, etc, toate chestiile importante pe care le verifici inainte ed a semna orice? Nu pot sa cred ca ai fi chiar atat de inconstient sa iti pui semnatura pe ceva fara sa stii foarte clar chestiunile astea, ca doar e vorba de o semnatura, nu de 10 lei. Iar argumentul cu globalitatea este exact invers: o campanie globala tine foarte foarte putin ca se strang repede semnaturi (daca e ceva serios)

| LaraClarice explică (pentru Brigaela):

Chiar tu ai spus-o, nu este nimic ilegal in ea. Asa ca am sa te rog, "sa iti vezi de treaba ta".

| Brigaela a răspuns (pentru LaraClarice):

Nu este nimic ilegal in aceasta mertoda de a atrage fraieri, fiindca e impozit pe prostie. Si daca iti exersezi efectele pe siteul tau sau pe acest site CONTRA COST, nu este nimic ilegal sau imoral nici in ceea ce faci tu si, in mod sigur, nu am sa ma bag in asta. e simplu: ai voie sa faci publicitate pe proprietatea ta sau daca platesti aici. Atunci, promit ca nu ma bag. In rest, crede-ma, daca vad pe cineva furand un portofel in tramvai, am sa ma bag. Si daca te vad pe tine furand din banii celor care intretin acest site, tot asa am fac. Asta este treaba mea de om moral.

| LaraClarice explică (pentru Brigaela):

Atunci verifica-i si pe ceilalti useri... Nu cred ca sunt singurul utilizator care,, comite o infractiune"
Si credeam ca un om moral nu jigneste. Dar in fond ce sa stiu eu....Nu?

| Brigaela a răspuns (pentru LaraClarice):

De cate ori vad cate o reclama, o sterg. Si pe a ta doar o stergeam daca nu mi-a adresai direct mie, in intentia de a profita de alaturarea cu nickul meu. E adevarat, nu esti singurul care incalca regulamentul si care incearca sa fure. Sunt multi aomeni rai pe lumea asta, din pacate.
Nu te-am jignit, ti-am spus niste adevaruri, iar adevarul este neutru, nici rau, nici bun, nici jignitor, nici laudativ.

| LaraClarice explică (pentru Brigaela):

De cate ori vrei sa iti explic?!
Nu fur nimic!
Mai tu ai ceva cu animalele? Nu le suporti?
Pe bune, incepi sa ma enervezi!

| Brigaela a răspuns (pentru LaraClarice):

Nu, cu animalele nu am nimic, Cu cei care profita de ele ca sa castige bani si cu cei care ii ajuta furand din buzubnarul unor oameni cinstiti, ei da, cu asti am probleme. Nu te enerva, mai bine ia masuri constructive: plateste reclama pe care o faci celor in drept. Pana acum ai "ajutat" animalele cu bani munciti de altii.

| LaraClarice explică (pentru Brigaela):

Mai bine te ignor si gata!

| Brigaela a răspuns (pentru LaraClarice):

Adica in loc sa platesc ce-am folosit, mai bine te ignor. Foarte frumoasa atitudine, cinstita, n-am ce zice!