| RaissaM a întrebat:

Este a doua intrebare legata de subiectul asta pe care o pun in disperare. Cum am spus si cu 2 intrebari mai inapoi am o durere de ovare groaznica care persista inca de duminica pana in momentul de fata. Duminica tin sa precizez ca am avut contact sexual care a durat o ora jumate, dar am auzit ca as putea fii si racita avand in vedere ca sambata am avut banchetul si la un moment dat am stat desculta pe gresie foarte rece.
Eu sunt foarte speriata pentru ca durerea nu e constanta, ma ia in orice moment al zilei dar ma ia destul de rau incat sa nu pot sa merg in secundele alea.
I-am spus verisoarei mele si altor fete care poate au trecut prin asta si am auzit diferite variante: sa iau Nospa, Nurofen, sa imi pun o sticla cu apa calda acolo.
La ginecolog nu am fost pentru ca nu vreau sa ajung pana acolo, pentru ca nu am fost niciodata si mi-e frica de doctori de cand eram mica (nu radeti va rog)
Am nevoie de ajutor. fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Mergi la medic, draga mea. Afectiunile ginecologice necesita uneori tratament cu antibiotice, pe care trebuie sa ti le prescrie medicul. Nu mai sta asa. N-are de ce sa-ti fie frica, doar nu esti bebelus. Daca ai viata sexuala, trebuie sa mergi la ginecolog in mod regulat. Cele doua merg mana in mana. Mai ales ca esti femeie, iar organele reproducatoare sunt mult mai complexe ca la barbat. Nu ti se va intampla nimic rau. Medicul te va consulta si eventual te va pune sa-ti faci analizele.

| SomePrettehGurl a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema, am tot amanat sa merg la doctor.Eu zic sa mergi la doctor ca n-o sa iti treaca altfel. Si eu am luat pastile asa din auzite, din ce imi recomandau parintii, prietenii si nu au fost rezultate. Doctorul stie cel mai bine si iti va da un tratament pe masura. Iti va trece asa. NU amana vizitele la ginecolog cand e vorba de zona genitala. Zona aceea e cea mai fericuloasa pentru femei.

| SomePrettehGurl a răspuns (pentru SomePrettehGurl):

Pentru femeile care isi doresc sa aiba copii in viitor ma refer. Nu e de joaca tongue

| Iul113 a răspuns:

Din pacate. medicamentele nu te pot ajuta, vrei nu vrei trebuie sa ajungi la un ginecolog ( daca ar fi asa alege o femeie doar zic asa =) ) nu cred ca ai vrea ca mai incolo sa apara o gramada de complicatii se mergi la tot feluri de doctori + la ginecolog mai mult te intreaba si nu prea te,, verifica'' sa zic asa. Stai linistita si mergi la unul te asigur ca nu mori multi sunt foarte amuzanti daca esti o persoana deschisa si faci haz din necaz =) ai sa uiti de tot =) esti fix ca si mine cu dentistu' =) si tot m-am dus singura ca muream de durere si am inceput sa rad acolo cu doctorita =) deci stai calma o sa fie totul bine =)