| Ally a întrebat:

Este adevarat ca ciocolata neagra este buna pentru memorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alittlestar a răspuns:

Asa cred pentru am auzit la stiri la protv.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este foarte eficienta. Ofera glucoza pentru creier (singurul combustibil cu care functioneaza acesta), cofeina care mentine treze atentia si gandirea, ceva substante care stimuleaza endorfinele ceea ce ofera o stare de bine si echilibru psihic si, in plus, favorizeaza mielinizarea pana pe la 16 ani, ceea ce creste viteza de gandire si memorare.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Orice ciocolata este buna pentru memorie intrucat contine lecitina.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Din cate stiu eu este bunahappywinking

| eni a răspuns:

Si lecitina este foarte bun.asa stiu...

| Farcas a răspuns:

Da

| selef a răspuns:

Da, poti sa notezi pe ambalaj ce trebuei sa tii minte.
De exemplu daca faci cura de slabire notezi pe ambalaj mesajul care sa-ti aduca aminte ca esti la regim si cand pui mana pe ciocolata, ca ti-e pofta, citesti si-ti trece.

Răspuns utilizator avertizat