| raMLesS a întrebat:

Este adevărat că dacă ridic de la o vârstă fragedă greutăţi ( 15 ani ) pot rămâne scund? Adică să fac exerciţii care forţează coloana cu obiecte grele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crainstorm20 a răspuns:

Salut Ramless, de la varsta de 15 ani ai voie sa ridici greutati.Totusi ai grija la:
-Sa nu ridici greutati prea grele poti sa
faci hermie de disc( deplasarea discurilor coloanei vertebrale, iti va apasa pe maduva spinarii si daca nu vei fi operat vei ramane paralizat! ) asa ca ai grija!
-Sa nu faci prea mult in aceeasi zii, daca ai probleme cu inima se poate sa faci infarct, sau poti sa mori din cauza
oboselii!
-Hidrateazate si fa pauze 5 minute.
-Lucreaza treptat (azi face 30 minute, maine 35 minute si tot asa) ca de nu vei face febra musculara!
-Sa ai o dieta bogata in fructe (vara se
recomanda ).
-Imbracaminte + sapca + ochelarii de soare (daca ridici greutati/exersezii afara)

BAFTA! big grin

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Partial este adevarata afirmatia deoarece exista posibilitatea sa se taseze vertebrele.

| RobertMoon a răspuns:

Nu toate exercițiile de la sala te fac sa rămâi scund, ce-i drept eu am rămas scund un special pentru ca parintii mei sunt si ei scunzi, cunosc un baiat care avea 1.70 când a început sa faca sala, iar acum are 1.82 deci nu este o regulă. Nu iti recomand sa faci exercitii cu bara T la spate deoarece solicită coloana.

| Xpressurself a răspuns:

Nu fa exercitiile care-ti preseaza coloana. in rest poti sa faci ce-ti place. mergi la o sala unde te simti confortabil cu instructorul si vb cu el.

| AlexDFY a răspuns:

Chestia asta e valabila doar la culturisti, sau cei care forteaza enorm coloana, cu greutati mai mari decat ei. daca faci doar sala, si ai grija cu ce greutate faci, nu o sa patesti nimic, depinde si de genetic.

| MinyMouse a răspuns:

Da e adevarat. Verisorul meu a inceput sa ridice greutati de la 14 ani iar acum la 16 ani are 1.60

| Alexandraaa97 a răspuns:

Fratele meu are 13 ani, inca de mic a fost si este foarte activ si a depus mult efort si e un pachet de muschi. Cu toate astea continua sa se dezvolte, poarta deja marimea 42 la pantof si e aproape cat mine de inalt. (1.72 cm) Nu cred ca iti afecteaza cresterea, dar ca masura de precautie nu exagera dintr-o data, nu depune mult efort fizic odata pentru ca daca corpul nu este obisnuit, iti va fi mai greu. Bafta!