| Mihaela23_2814 a întrebat:

Este adevarat ca, in cazul in care corpul unei fete produce prea mult testosteron, acesta afecteaza si hormonul de crestere? Si daca este asa, cum poate fi stopata supra-productia testosteronului in ceea ce priveste alimentatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testosteronul este produs la femei de suprarenala intr-o cantitate foarte redusa. doar o tumora de suprarenala poate produce in exces testosteron. Si atunci tumora trebuie scoasa. Mai exista posibilitatea ca o parte din estrogen sa fie ulterior metabolizat in tesuturi intr-un hormon asemanator testosteronului. In cazul acesta, femeia respectiva trebuie sa slabeasca daca este supraponderala si sa ia tratament recomandat de endocrinolog. Hormonul de crestere nu este influentat de testosteron, dar testosteronul in exces poate inhiba cresterea prin alte mecanisme

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Depinde,majoritatea culturistelor,nu pot avea copii, dezvolta prea mult testosteron (hormon barbatesc) prin urmare, numai au menstruatie, le cresc barba happy iar unii barbati dezvolta hormonul estrogen si le cresc sanii, cum e si in cazul meu, insa viata merge inainte, nu e de joaca cu hormonibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Hormonul de crestere nu este influentat de testosteron, din cauza asta apare acnee grava, ciclu neregulat de multe ori, creste par pe burta la femei, in jurul sanilor.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat