| Titzia a întrebat:

Este normal ca un copil de 9 ani sa mai urineze noaptea in pat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur e traumatizat de ceva!
Controlul sfincterian ar trebui sa fie deja stapanit pe la 4 ani!
Aici e vorba de traume psihice, abuzuri in familie, sau la scoala!

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu.Mergi cu el la doctor.

mira
| mira a răspuns:

Boal se numeste enurezis nocturn si poate avea cauze multiple. Nu mai astepta nici un minut.La medic! Sanatate! Mira

cristian
| cristian a răspuns:

Nu e normal dar poate este bolnav.
La control medical a fost?

| nicky a răspuns:

Nu e normal poate fi si pe fond psihic. Baietelul unei verisoare de-a mea a patit la fel pana la 12 ani. A fost la un medic specialist pediatru care i-a spus ca problemele fiului ei se datoreaza unui mediu stresant. Si asa era, sotul ei a dat in patima alcoolului, facea scandaluri si toate astea l-au afectat pe copil. Asa ca cel mai bine, du-te la medic sa afli cauza si sa o tratati. Sanatate.

| mioara a răspuns:

Da incearca si nu mai da seara sa bea apa dupa ora 18 dai un mar o banana o grefa sau DRIPTANE[DUTE LA MEDICUL DE FAMILIE]

| andreutz a răspuns:

Nu sunt medic, dar stiu ca si eu am patit-o..chiar si pe la 10 ani, in special in vacante, cand ma duceam la bunici...rar ce-i drept, dar se intampla...

| joy a răspuns:

Corect.Se mai intampla.Eu cand aveam 12 ani am avut un cosmar si parea atat de real, m-am speriat si am facut pe mine in pat!laughing

| simpluEu. a răspuns:

Daca are probleme din astea la o varsta asa de "mare"eu zic sa te duci la un control cu el...succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ca e normal dar se mai intimpla. Am cunoscut un caz. Exista medici care pot trata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea o infectie urinara sau cosmaruri"induse", mergi cu el la un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este normal. Copilul are o suferinta; poate parintii se cearta in fata lui, poate nu ii dau atentia care sa ii de-a lui siguranta ca este iubit, poate la scoala are probleme cu vreun coleg...etc. Duceti-l urgent la un psiholog (psihiatru) cu siguranta copilul are o suferinta pe care ii este teama sa o exteriorizeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut aceiasi problema ca copil si la un moment dat mama m-a dus la doctor si mi-au dat niste vitamine \b1, \B6, \B12 si ceva a mers ca dupa acel tratament nu am mai avut aceasta problema
\

| nicolbutnaru a răspuns:

Nu este normal. Ar fi bine sa va adresati unui medic. Este posibil ca, daca nu are probleme de natura fizica- sa fie nevoie si de un psiholog pentru copii. pana una alta, n-ar fi rau sa-l treziti mai des noaptea si sa il duceti la toaleta, fiindca este posibil sa fie foarte obosit si sa nu-si poata controla sfinterele. Ducandu-l des la toaleta se reformeaza instintele.