| Cosminnn987 a întrebat:

Este normal sa am o vena pe testicul? Vena este lipita de testicul și se mai întărește când stau pe scaun sau în picioare.Este normal? Vena aceasta este la testiculul drept.Am 16 ani.La testiculul stâng nu am așa ceva.Mai menționez că după stat mult în picioare se întărește testiculul drept.Este normal așa? Așa se manifestă varicocel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Troll!

| Werrich a răspuns:

Cosminvbg, bine ai revenit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ești IDIOT!
Ar trebui sa fi suspendat definitiv!

| GeanaIustin1 a răspuns:

Student la medicina aici, nu doctor.

1) Mergi la Urolog sa faci un control! Ai 16 ani, probabil ai inceput viata sexuala, si controlul la urolog nu trebuie sa iti lipseasca.

2) Daca nu ai dureri probabilitatea ca acesta sa fie varicocel este destul de mica insa venele proeminente pot fi asociate cu alte afectiuni.

3) La varsta ta cel mai probabil nu este nimic, asa te.ai nascut. Varicocelul este identificat in urma unui examen UROLOGIC prin palpare si un examen imagistic( ecografie ).

Merfi la un medic Urolog si fa un control, insa cel mai probabil nu e nimic

Ps:Stiu ca am spus de 1000 de ori sa mergi la medic insa nimeni nu iti va putea spune cu exactitate fara sa vada FIZIC problema. Un medic niciodata nu va pune un diagnostic fara un examen fizic, nu un examen facut "prin telefon"

Multa sanatate.

| Cosminnn987 explică (pentru GeanaIustin1):

Nu mi-am început viața sexuală.Dar dumneavoastră ce credeți că am? Aceasta vena se întărește doar când stau in picioare sau pe scaun.

| GeanaIustin1 a răspuns (pentru Cosminnn987):

Sincer, nu stiu.Sincer asta chiar trebuie sa fie VAZUT FIZIC pentru un diqgnostic corect. Duoa cum am spus asta poate fi ceva normal.Ficare om are anatomia lui.De exemplu unii oameni au inima pe dreapta (Dextrocardie)

| Cosminnn987 explică (pentru GeanaIustin1):

Da dar eu vena asta nu am simțit-o până când am strâns de testicule acum aproximativ un an.In ce sens am strâns de ele? Am zis că testiculul drept este mai mare decât stângul că nu știam că un testicul e mai mare și unul mai mic.Si am strâns cu degetele de partea de sus și de partea de jos a testiculului.Se poate sa se fi înfundat vreo vena? Cum sa o desfund sa spun așa?(acasă)

| Cosminnn987 explică (pentru GeanaIustin1):

Cu ce afecțiune mai poate fi asociata această vena de pe testicul?