| Bogdannn2004 a întrebat:

Este ok o dieta de 1200 calorii, low carb 65% grasimi 30%proteine si 5%carbo, sa slabesc? Am 15 ani 1.87, 81kilograme.Calorii ard zilnic minim 200.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bogdan 200 de calori arde un bebelus, tu esti un bebelus?
tu in fiecare zi ai nevoie de cam 2000 de calori + efortul fizic facut, hai sa spunem 300 de calori, desi tu ai nevoie de 2300 de calori pentru a mentine greutatea, dieta de 1200 de calorii se refera strict la cei obezi de gradul 1, 2, 3, pentru voi care nici macar supraponderali nu sunteti este destul sa faci sport mai mult zilnic macar 700 de calori din efort fizic plus un deficit de 300 de calori
practic dieta de 2000 de calori plus 3 ore de mers pe jos zilnic sau 90 de minute de alergare sau 60 de minute de HIT cardio

| RAY a răspuns:

65% grasimi =este enorm de mult acest numar, 30%proteine = e cam putin, 5%carbo = asta e o tampenie extrem de mare, carbo sunt prima energie a corpului o sa te simti ametit, lipsit de concentrare, creierul numai are ce iti doreste glucoza, in loc 65% sa fie carbo nu grasimi, dietele sunt o tampenie, desi omul are nevoie in primul rand de carbo, peste 50% treuie sa fie carbo, omul are nevoie de proteine = cam 35%, omul are nevoie de grasimi cam 15%, e destul

| Mosotti a răspuns:

Este okey, daca mananci 1200 Kcal/zi, slabesti 4 Kg lunar. Arzi cam 2000-2200 nu 200, ai uitat sa pui un 0. Dar la 81 Kg la 1, 87 m esti super bine, de ce vrei sa mai slabesti? Nu e putin deloc 1200, e f bine chiar, deficit de cam 1000/zi.

| Bogdannn2004 explică (pentru Mosotti):

Ma refeream la cat ard prin sport

| Mosotti a răspuns (pentru Bogdannn2004):

In mesajul tau nu ai intrebat cat arzi, ai intrebat daca o dieta de 1200 e ok ca sa slabesti, ai mai zis ca arzi min pe zi cam 200 (2000 adica vroiai sa zici). Dar sa-ti raspund si la cat arzi prin sport, asa aproximativ cu o prcizie sa zic de un 90 %. Tii dieta de 1200 fix zilnic, te cantaresti dimineata nebaut la cam 10 ore de la masa sau 12, nemancat, dupa toilet in chiloti, notezi, o sapt faci sport cate zile vrei si cum vrei, apoi dupa 7-8 zile iar te cantaresti dar tot la 10 ore sau 12 asa cum ai facut si data trecuta ore de la masa, si vezi o dif in minus de greutate. E de preferat sa mananci cam acelasi lucru si la aceleasi ore inainte cu o zi de cantar si cum ar veni pentru maine si pentru peste 7-8 zile, ca eroarea sa fie mai mica. Apoi: Daca maine ai 81 sa zicem, si peste o sapt ai 80, rezulta ca ai pierdut 1 Kg in 7 zile, adica 7000 Kcalorii total, imparti la 7 si rezulta ca ai avut un deficit de 1000 pe zi. Adica ai mancat 1200, s-au ars, si a mai fost nev de inca 1000, deci ai ars zilnic 2200. Daca ai 79, 7 atunci ai slabit 1, 3 Kg adica x 7000 = 9100 Kcal total minus. Imparti la 7 si ai 1300 in minus ai avut pe zi. Deci ai ars 1200 + cele in minus pe care nu le-ai avut, deci 2500 pe zi arzi. Asa se face profi rata, nu cu calcularoare pe net si alte rahaturi din astea. Daca ai intrebari, pune. Daca alegi sa te cantaresti dupa 8 sau 9-10 zile, imparti la zilele alea, 7 era un exemplu doar. Bine..in mod normal se zice ca daca cresti in fibra, nu conteaza ca nu slabesti, ca, conteaza procentul masa musculara - fat, dar...fa cum am zis eu. Desi de la 81 Kg la 1, 87 de ce vrei sa mai slabesti?

| Frank51 a răspuns:

Da, este ok. Problema este ca nu o sa poti tine dieta.

| aXy99 a răspuns:

1200 e putin. Nu faci deloc efort fizic? Cum arzi 200? Respirand? laughing

| Bogdannn2004 explică (pentru aXy99):

Vb numai de activitate fizica nu metabolism cat ard prin activitate fizica

| alina2k18 a răspuns:

La 81 kg si 1.87m nu pari a avea probleme de greutate poate ai mai mult tesut adipos de care vrei sa scapi.
Este ok dieta dar o sa fie greu de calculat pe keto, nu prea poti cu mancare gatita in afara de carne si legume sote sau crude.
Totul trebuie cantarit ca sa pastrezi procentele macronutrientilor si la 5% carbs abia vorbim de cateva legume.
Trebuie bagate toate alimentele intr-un calculator nutritional si facut meniul zilnic.