| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca cineva de 20 de ani sa faca stop cardio respirator, fara nici un motiv si sa moara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, foarte posibil, poate avea o malformatie cardiaca, invizibila atat cu ochiul liber cat si cu microscopul care sa determine oprirea cordului. In peretele cardiac exista niste celule responsabile cu transmiterea impulsului electric. Ele formeaza un sistem care poate fi cartografiat in timpul activitatii cardiace. Disfunctiile lor congenitale sunt uneori asimptomatice si, uneori, rareori, dau ca prim simptom moartea cardiaca subita.
De altfel sa stii ca in toate cartile de medicina serioase exista un sindrom numit chiar asa: moartea cardiaca subita. inseamna ca un individ moare brusc, in plina stare de aparenta sanatate si la necropsie nu se identifica o cauza organica de moarte.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Totul e posibil in conditiile vietii pe care o traim in care avem tot timpul trac, emotii si stres, si mai mult decat atat seful pe care îl ai tot timpul te ameninta cu somajul si tu ai datorii pe la banci, chirii si sotia fara servici, apare acel moment nedorit de nimeni.

Laur
| Laur a răspuns:

Pentru toate exista o cauza, mai mult sau mai putin identificabila la autopsie.

regis
| regis a răspuns:

Chiar fara niciun motiv nu.

regis
| regis a răspuns:

Hei, cum puteti afirma "este posibil sa moara FARA NICI UN MOTIV" si apoi sa spui ca in urma necropsiei se va stii cauza, ca motivele sunt multe si complexe, ba chiar sa dati si exemple de motive? Ori e FARA NICI UN MOTIV, ori exista cel putin unul, identificabil sau nu.

| oz a răspuns:

Vorbesti de om aici. Un om poate sa faca stop cardiac din nenumarate motive...si este posibil sa-i "stea' inima in orice moment. Dar nu are cum sa fie fara motiv. Ceva a cauzat stopul.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Anul acesta un coleg de 22 de ani a murit de stop cardio respirator. Nu stiu daca era diagnosticat cu ceva la inima. Insa a fost tragic.

| alexdop21 a răspuns:

Eram foarte mic, dar tin minte destul de bine, aveam un vecin pe strada, care avea o problema la inima de care parintii sai abia dupa decesul sau au aflat. Inima sa era comparata cu a unei persoane de 80 de ani, si din pacate in timpul unui meci de tenis inima sa nu a mai rezistat si a murit in bratele fratelui sau. Apropo baiatul avea 15-16 ani pe vremea aia.

| paul0013 a răspuns:

Da... dar putin probabil...adica daca nu ai nici o problema cu imima sunt 4% sanse sa patesti asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara nici un motiv aparent, nu! intotdeauna exista o cauza, in marea majoritate cauza se afla dupa moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate inima nu te "avertizeaza...trebuia sa aiba ceva de mic la inima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, se poate chiar dacă cazurile de acest gen sunt mult mai rare.
Se numește moarte subită: este moartea survenită brusc, neașteptat, la o persoană în plină sănătate aparentă.
În urma necropsiei se va știi cu adevărat cauza decesului.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este, acum motivele stopului cardio sunt complexe si foarte multe, nu le pot insira, dar la varsta asta anemia in urma unui regim este mai plauzibil sau o stenoza mitrala cu complicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa scriu, daca este fata, contraceptivele si tutunul, alcoolul, cauza de infarct, stop cardio.

| flowerd a răspuns:

Da, este posibil...desi se-ntampla rar. Fara motiv nu exista. orice are o cauza, poate doar nu se stia, neavand niciun simptom.Se poate afla pe baza unei autopsii