| anonim_4396 a întrebat:

Eu de 5 ani cam la fel, eram curios ce ma determina sa imi pastrez tineretea.
Eu mananc de 4-5 ani aproape in fiecare dimineata fulgi de ovaz, lapte si miere iar de 7 ani fac sport de 3-5 ori pe saptamana.
Oare care din acestea ajuta?
Vreau sa dau sfaturi si altor persoane de aceea intreb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ai 30 și arăti de 20 sau mai puțin? Mișto.

| Frank51 a răspuns:

Cu siguranță niciuna din cele menționate. Probabil ai un stil de viață decent, nu mănânci mult, ești activ și îți ocupi timpul productiv.

| johnnny123 a răspuns:

Foarte bine ca faci sport, dar la 25 de ani este absurd sa spui ca "ti-ai pastrat tineretea". Esti tanar in primul rand pentru ca esti tanar, nu pentru ca mananci fulgi de ovaz.

Daca ai fi avut 70 de ani si ai fi aratat de 50, atunci ai fi putut sa te mandresti ca "ti-ai pastrat tineretea".

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu conteaza cati ani am, ideea e ca multi de varsta mea au barba completa, la mine abia a aparut laughing la asta ma refer ca cumva se incetineste procesul de imbatranire al pielii mai ales, de asta voiam sa vad si alte pareri. Dar multi de aici sunt frustratilaughing NU zic de tine, dar uitate ce raspunsuri mai primesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

Eu eram curios sa stiu de ce un individ la varsta ta, puternic alienat, mai mult decat probabil, singur, si care va ramane toata viata singur...isi pune TOATE intrebarile la rubrica Stiinta & Filosofie, dar mi-a trecut.
Cel mai probabil, esti si ***ot, pe langa toate celelalte tare psi. pe care le duci cu tine.
Sa ai 25 sau 30 de ani, si sa intrebi de ce esti tanar...asta arata ca Sapiens nu e tocmai ce cred unii.
later edit: Lasa-te de sfatuit ceva, despre orice, pentru ca nu ai nici un singur raspuns care sa te califice drept sfatuitor in vreun domeniu.
P.S. Pentru necredinciosi, big grin Da, nenea asta isi pune toate intrebarile la S&F, iar astia de pe TPU le muta apoi la locurile lor de drept.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Omule esti cu capu, si cu siguranta esti mai frustrat ca minelaughing))))) eu nu pun neaparat intrebarile cu un scop, da uneori la munca ma mai plictisesc, si nu strica sa mai vad parerii de la unii oameni, dar sa ma denigrezi in halul asta e clar ca ai probleme grave cu frustrarile.

| gratargratar a răspuns:

Practic, nu-ti poti pastra tineretea trupului. Actul imbatranirii este inscris in codul genetic. Se pare ca o buna parte a imbatranirii este cauzata chiar de diviziunea celulara, care duce la scurtarea teleomerilor si deteriorarea cromozomilor.

Cu ceea ce faci tu poti, cel mult, sa-ti pastrezi sanatatea si sa eviti anumite boli. Eventual, s-ar putea chiar sa ajungi sa "pari mai tanar decat esti", dar pastrarea tineretii fizice nu este cu putinta. Semnele imbatranirii apar inevitabil.

| Gligore2000 a răspuns:

Creierul tau a intrat in stand by din lipsa de neuroni.

| yooshi a răspuns:

Taie laptele din alimentatie, multe legume/fructe, apa multa, e bine ca faci sport.
Conteaza mult genetica aici, uita-te la cum arata parintii/bunicii tai.
Dar cea mai buna modalitate sa iti "pastrezi tineretea" este un skincare bun si SPF IN FIECARE ZI.