| anonim_4396 a întrebat:

Exista cineva care a urmat tratamentul cu Roaccutane contra acneei si a luat 4 pastile sau mai multe pe zi? timp de cate luni? Daca da, ati observat vreo reactie adversa mai accentuata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum adică 4 pastile pe zi?!
Sunt foarte multe, este un medicament foarte puternic.
O să ai probleme cu buzele (o să ţi se usuce, crape, o să fie aiurea), cu părul (o să pară "deshidratat"), şi faţa care o să fie descuamată tot timpul.
În prima luna posibil că situaţia să se agraveze.
Hmm, mai ciudată, ai grijă cu depresia, am citit că unele persoane s-au sinucis de la el :-s.

| geogeo112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost informat destul de bine in ce consta acest medicament doar ca voiam sa aud si parerea unui consumator. Urmez acest tratament sub indrumarea unui dermatolog.
Iau o doza mai mare din 2 motive: greutatea am cam 80 kg(nu sunt obez am 1.83 inaltime) iar din ce am inteles e un raport pastila-kg si al 2-lea motiv e pentru ca am o acnee mai agresiva.
Mentionez ca am luat timp de 1 luna cate 2 pastile pe zi dar tot mai apareau.