| anonim_4396 a întrebat:

Exista febra interna, care sa nu se observe cand masori temperatura normal afara? Adica la subrat sau frunte?
Daca da, aia cum se masoara? Pe internet rezultatele sunt tare vagi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Dca te bazezi pe internet pentru sfaturi medicale nu iti va merge bine.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista. Ca sa exlud si febra muschilor, care-i altceva. Febra, de obicei, este un mecanism de aparare/combatere a infectiilor; n-ai infectie/agent patogen=nu ai febra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da dar nu e o febra, e legat de senzatie si hormoni

| Paul754880338 a răspuns:

Crezi ca exista digestie externa?! Sau parul creste si spre interior?! Ar trebui, probabil, cel putin momentan sa accepti ce se cunoaste si ce se poate proba despre anatomia si fiziologia umana. Cand temperatura corpului este mare din interior, acesta se raceste eliberand caldura spre exterior. Altfel nu prea merge.

| InOrOut a răspuns:

Exista febra interna, care sa nu se observe cand masori temperatura normal afara? - normal ca exista, ce masori tu la exterior e mai mica decat cea interna. Daca eu am 35.4 la exterior, la interior am 37.
Daca da, aia cum se masoara? - Nu e nevoie sa stii cat e asta. Daca cea exterioara depaseste 37.5 deja sti ca e o infectie si e febra. Maximul e de 43 la exterior. Sub 35 cica e hipotermie dar altii zic daca e sub 32.