| anonim_4396 a întrebat:

Exista medicamente care sa nu dauneze ficatului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da. Toate medicamentele care nu sunt hepatotoxice, nu au actiune indirecta sau directa asupra ficatului si nu se metabolizeaza in ficat, nu sunt daunatoare pentru ficat niciodata.

Daunatoare pentru ficat sunt doar medicamentele hepatotoxice, care sunt destul de putine. Alte medicamente care sunt toxice pentru ficat sunt cele care se metabolizeza la nivelul acestuia, sau care au actiune directa sau indirecta pe ficat. Acestea sunt toxice in doze mari sau luate mult timp.

Daca vrei si exemple, da un mesaj.