| teiuby0 a întrebat:

Exista riscul sa ramai insarcinata cu sterilet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da, steriletul poate cobori ( trebuie sa verifici pozitia lui dupa fiecare contact sexual). Dar cea mai de temut complicatie e sarcina extrauterina.

| IMC90 a răspuns:

Numai cu un barbat poti ramane insarcinatahee hee Sau il cheama sterilet?

| MMihai a răspuns:

Depinde, nu toate modelele de sterilet sunt bune.
Dacă este pus incorect da.
Folosirea steriletului cred că poate duce la cancer de uter!
Nu aș recomanda utilizarea steriletului indiferent din ce material este fabricat, și ce model de sterilet este.

| Natashha a răspuns:

Rareori,in 2% da. daca e pus incorect sau mai stramb sau il simti cand te misti,e un semn ca ai putea ramane insarcinata inca de la primul "f*tai". daca totul e ok, nu ai de ce sa te stresezi, e bine totusi sa faci cate un control la 6 -10 luni sa vezi daca s-a deplasat etc.

| LoLiTaBella a răspuns:

Nuuuuuuuu stai linistita

| tbogdan22 a răspuns:

Nici o metoda contraceptiva nu este 100% sigura.
Daca sa te uiti pe orice prospect de la prezervative la pastile, etc... vei gasi ca scrie acest lucru.
Asta nu inseamna sa te sperii, ci doar sa fi atenta.
Si apropo de prezervative, lucru pe care nu multa lume il stie si chiar daca nu face 100% actul intrebarii consider important de mentionat;
Am o cunostiinta un medic care sa ocupa de analize de sange care spunea ca sida de exemplu fiind un virus are aproximativ 7 microni, astfel este mult mai mic decat porii de la prezervativ iar prezervativul nu prea ajuta in cazul asta.
Aici la fel e vb de atentie si de intuitie, ca daca "trebuie" sa patesti ceva poti sa nu faci nimic niciodata si se va gasi metoda sa se intample.
De asemenea se spune ca cei circumcisi datorita acestui lucru in timp se bate pielea si devine mult mai sigur chiar decat cu prezervativ.
Asta ca fapt divers.

| IMC90 a răspuns (pentru tbogdan22):

Exista o metoda eficienta 100 %, ii zice abstinenta.

Daca iti este foarte rau (si esti insarcinata) inseamna ca ti-a fost si foarte bine (iar acum suporti consecintele)