| Girly97 a întrebat:

Există un motiv pentru care nu pot dormi niciodată în timpul zilei? Chiar și când eram mică îmi era aproape imposibil să adorm după-amiază iar dacă reușeam mă trezeam repede. Treptat am ajuns să nu pot dormi deloc ziua, indiferent dacă nu am dormit bine o noapte sau două. Când nu dorm bine noaptea aștept o zi întreagă să se facă seară și să mă culc pentru că indiferent cât încerc nu reușesc să adorm ziua. Pare a fi o problemă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Exista mai multe motive.
1. Corpul tau nu este obisnuit sa intre in stare de repaus in timpul zilei (nu este valabil pentru copii cu varste 0-6 ani).
2. Mediul nu este potrivit pentru somn: lumina prea puternica sau caldura prea mare (caldura scazuta nu influenteaza capacitatea de a dormi).
3. Lipsa de oboseala. Daca nu esti o persoana sportiva sau macar activa, atunci corpul tau nu are nevoie de odihna. Nu poate adormi.

Sper ca am ajutat!

| Girly97 explică (pentru BlackPixel):

Salutare! Exclud motivele 2 si 3 pentru ca desi mediul in care incercam sa dorm dupa-masa este potrivit pentru somn nu reuseam deloc, indiferent daca nu am dormit bine o noapte sau doua. Prima varianta ar fi cea mai potrivita, cam asa este.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inchizi draperia sa fie intuneic 100% racoare sau 24° in camera si dopuri in urechi.

| Girly97 explică (pentru mgtow):

Chiar daca este intuneric si nu ma deranjeaza niciun zgomot tot nu reusesc. sad Am incercat totul! Organismul meu refuza sa doarma ziua, indiferent cat de obosita sunt! Au trecut vreo 15 ani de cand nu am mai dormit deloc dupa-amiaza iar acum am 23 ani.

| mgtow a răspuns (pentru Girly97):

Atunci dormi noaptea

| Girly97 explică (pentru mgtow):

Pai desigur ca dorm noaptea, cu totii dormim noaptea. Desigur ca se mai intampla sa intervina situatii cand nu dorm suficient noaptea, de exemplu in noaptea dintre ani. Dar foarte rar se intampla sa nu ma odihnesc noaptea.

| Simpatic a răspuns:

Nu vad niciun motiv pentru care ai dormi si ziua daca te odihnesti noaptea, nu de alta dar daca ai dormi ziua s-ar putea (si asta mi se intampla mie si altora) sa numai poti dormi noaptea, ceea ce nu vrei.
Deci e mai bine la tine!

| Jigsaw a răspuns:

Nici eu nu pot dormi ziua decat daca sunt foarte obosit, gen treaz de pe la 4-5 dimineata. Nu cred ca e ceva neinregula.

| Sellyyidolumeu a răspuns:

Baga 8 xanaxuri si dormi 3 ore pe putin.