| denyzo a întrebat:

Extractia molarilor este dureroasa?

Care credeti ca ar fi procedeul? Dupa extractie, ce trebuie sa mananci o perioada?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Masele de minte? sau masea normala?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Da,doare dar conteaza cum anume isi iese maseaua ca daca iese naspa e grea extractia, eu am scos in 2 luni, la prima ceea ce jos am stat o ora si jumatate in operatie foarte grea, la a doua de sus tot o ora si jumatate dar nu m-a durut apoi, la prima m-a durut puternic vreo 3, 4 zile apoi m-a lasat, conteaza si stomatologul am avut un stomatalog foarte bun

| Satango a răspuns:

Bună!

În primul rând, trebuie să știi că o amânare a extracției molarilor problematice poate duce la complicații. Extracția nu este dureroasă, cel puțin nu atât de dureroasă încât s-o numești așa. Durerile pot apărea după... în funcție de problema care a determinat extracția, dar și dureri cauzate din cauza inflamațiilor, până se închide rana. De regulă, se administrează antibiotice.
Se evită consumarea alimentelor tari, dacă nu se poate evita zona afectată în timpul mestecării. Evitarea lichidelor și mâncării prea calde sau prea reci, depinde la ce ești mai sensibil timp de 48 ore.

| thegodfather12 a răspuns:

1.Depinde de doctor
2.Mie mi l a "rupt" in doua si apoi la scos
3.Nici prea cald, nici prea rece si fara alcool 48 de ore

| cozonac55 a răspuns:

Buna! Procedeul nu e durerors, de regula se aplica anestezie locala (se face anestezie totala mai rar in Romania). Durerea variaza de la caz la caz. Nu poti manca si bea alimente la temperaturi extreme (foarte reci/ foarte calde) timp de vreo saptamana, insa perioada asta este subiectiva. Depinde de cat de repede te vindeci, de cata grija ai de rana etc. O alta neplacere este umflarea fetei, care poate sa tina de la o zi la o saptamana (pe mine, personal m-a tinut 6 zile dupa ce am scos 2 molari de pe aceeasi parte). Bafta!