| Lala20 a întrebat:

Fac febra de 5 zile, desi iau antibiotice si ce medicamente mi-a mai dat doctorita pentru ca am bronsita. Ce sa mai fac sa nu imi tot revina febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Ar fi bine sa alternezi ibuprofenul cu paracetamol, adica dimineata iei ibuprofen, la amiaza iei paracetamol, apoi dupa amiaza iar ibuprofen, iar seara paracetamol. Febra poate trece si cu algocalmin - fiole. Sanatate maxima!

| Tourniquet a răspuns:

In afara de ce ti-a recomandat doctora euiti voi da niste metode naturiste ("babesti") pentru febra :
-pune intr-o oala mica otet, spirt si apa. Ia niste sosete care nu-ti prea trebuiesc si inmoaiele in compozitie (si le pui in picioare) fa la fel si cu o carpa care ti. o pui pe frunte. Cum simti ca s-au uscat, uda-le cu compozitia acea sau apa rece in caz ca s. a terminat.
-cartofi cruzi, reci, pusi intr-o carpa la gat si cativa cartofi pe frunte.
Daca nu trece du-te iar la doctora. Nici cu medicamentele acelea sa nu dispara... Pff, du-te la doctora daca tot continua.

P. S : Hidrateaza-te! Bea multe lichide (apa plata, ceai)
Sanatate!

| Lala20 explică:

Mi-a dat Zinnat (antibiotic) pe 10 zile/cate 2 pe zi si eurespal/2 pe zi + ibuprofen!

| laurika_6967 a răspuns:

Pai asta depinde de ce ti-a dat doctorita ca daca iei pastile prea multe poti pati si altele sfatul meu este sai mai faci o vizita doctoritei happy

| HatreD a răspuns:

Mergi la medic. Schimba tratamentul.