| Eugeniusu a întrebat:

Fac seara flotari si abdomene, dar acum 2 zile am bagat mai serios iar acum am o durere la umarul stang. E posibil sa nu le fi executat corect, ca alt motiv nu stiu. Nu e febra musculara, cred ca ma doare acel os de sus... nu stiu exact cum se numeste. Stiti ce sa fac sa nu ma mai doara? Durerea e mai mare cand iau un tricou pe mine de exemplu. Dau funda si vot, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| malvinacroft a răspuns:

Ai o intindere a tendonului sau e articulatia inflamata- trebuie repaos (adica sa nu prea mai faci nimic cu mana respectiva un timp) si sa iei ceva antiinflamator - cel mai bun e turmericul, pentru ca nu are efecte secundare. 2 lingurite de turmeric pe zi, una dimineata si una seara, in jumatate de pahar cu lapte, cu miere, si cu un varf de cutit de piper negru. Te asigur ca functioneaza- la inflamatii. Daca e fisurat tendonul, in schimb, o sa ia mai mult timp sa se vindece...

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce faci prostia asta de antrenament?

Vrei sa ramai copil firav?

| Eugeniusu explică (pentru Cosmin86):

Pai cum sa raman firav? Fac de mult timp exercitiile astea... si se vad diferentele. Fac exercitii de la passion for profession. Pur si simplu mi-a iesit pieptul afara de cand fac flotarile care sunt recomandate pe acea pagina. Si cele 6 patratele, aveam doar 2 care se vedeau inainte sa incep acel antrenament. Am ajuns la nivelul 2 pentru pectorali, abdominali. N-am de gand sa ma las de acel antrenament. M-a interesat mult sa imi dezvolt abdomenul si pieptul, acum as vrea sa lucrez mai mult la brate, dar n-am doar o gantera de 10 kg. laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Pai ori muschi ori patratele? Cand faci patratele pierzi din muschi si cand faci muschi pierzi din patratele.

E vorba de alimentatie : pentru muschi mananci 4-5 fripturi + multi cartofi, paste, etc. / zi, pentru patratele elimini multi carbohidrati.

Pe scurt:

- cand pui muschi, mananci singur cat o familie de 4 persoane
- cand faci patratele, mananci putin si doar proteine.

Ce diferente se vad? laughing)) Cate discuri legi de tine cand faci tractiuni?

Sau la flotari la paralele ( unde ai tot corpul in aer ), CATE discuri legi de tine? ( si ce greutate ai ).

| Eastwood a răspuns:

Ai rabdare, va trece de la sine.
E o simpla febra musculara, ai facut mai multe decat puteai!
Trece in 3/4 zile!

| Eugeniusu explică (pentru Eastwood):

Am zis mai sus ca nu e febra musculara. Stiu si eu ce e febra musculara... puteai citi tot ce am scris si sa nu raspunzi aiurea. Nu m-ai ajutat cu nimic.