| Anca a întrebat:

Faceti sala-fitness? Vreau mai mult parerile fetelor care fac, sau si a baietilor daca se pricep sa dea un sfat.
Ce trebuie sa faci ca sa fie cat mai bine?
Eu fac de putin timp. Si am inteles ca, pentru fete- nu se mananca dupa sala, pentru ca te ingrasi. E adevarat?
Cum e mai bine? Ce aparate sunt mai bune sa fac? In cat timp apar rezultatele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Nu se mananca imediat dupa sala pentru ca digestia nu este buna (in primele 30-60 de minute dupa exercitii, ca si dupa yoga, etc), si din aceasta cauza (privind in mod foarte simplist) nutrientii in loc sa intre in sistem sunt depozitati ca grasime. In legatura cu ce aparate, este bine sa discuti cu un instructor de la sala. Ia 1-2 ore de "lectii" si fa cate 1 ora la fiecare o luna- doua sa iti ajusteze programul. Este foarte important ca instructorul sa te vada pentru ca ai specificul tau, nevoile tale, conformatia ta - pentru care sunt recomandate un anumit tip si program de exercitii si de aparate. Gandeste-te ca investesti pentru tine- este cel putin la fel cum ti-ai lua un parfum de marca, sau un pantof bun, sau o rochie...stii tu!

soothe
| soothe a răspuns:

Reformulez raspunsul: Nu se mananca imediat dupa sala pentru ca digestia nu este buna (in primele 30-60 de minute dupa exercitii, ca si dupa yoga, etc), si din aceasta cauza (privind in mod foarte simplist) nutrientii in loc sa intre in sistem sunt depozitati ca grasime. In legatura cu ce aparate, este bine sa discuti cu un instructor de la sala. Ia 1-2 ore de "lectii" si fa cate 1 lectie la fiecare o luna- doua sa iti ajusteze programul. Este important sa te vada si sa discuti cu intructorul pentru ca ai nevoile tale personale si specificul tau; iti trebuie anumite exercitii sau aparate. Iar follow-up-ul (revederea) dupa cateva saptamani este importanta pentru ca veti ajusta impreuna pe baza rezultatelor si veti rectifica in consecinta pentru rezultate viitoare mai bune.
Gandeste-te ca investesti pentru tine - este cel putin la fel cum ti-ai lua un parfum de marca, sau un pantof bun, sau o rochie...stii tu!
"Parerea mea".

| cristi202 a răspuns:

E o prostie chestia cu nemincatul dupa sala. Nu ai cum sa te ingrasi. Eventual poate fi periculos, caci prin miscare, organismul isi consuma din resurse, si are nevoie sa fie refacut. Nu ai cum sa te ingrasi, pentru ca deja datorita efortului, ai slabit, deci cel mult pui la loc, dar niciodata ca inainte, caci in timp vei putea vedea o schimbare in bine - vei deveni mai supla.
Aparatele la care lucrezi: cauta sa te ocupi de fiecare grupa de muschi (bicepsi, trapez, pectorali, abdomen, picioare) in mod egal, altfel, te vei trezi ca arati mai bine la o parte (grupa), iar la alta mai prost. Fa cite un fel de exercitiu pentru fiecare grupa.Si tine-te. Fara perseverenta, fara constanta, nu vei avea rezultate, caci rezultatele apar in timp.

| tarziu a răspuns:

In primul rand trebuie sa ne scrii unde crezi ca ai avea nevoie de 'ajustari'

| tarziu a răspuns:

E ok in fiecare zi, dar problema e cand te lasi, am vazut cazuri de fete care s'au lasat de sala si au pus repede 10-15 kg. Poate nu va fi si cazul tau happy

| Anca explică:

Stati ca ati inteles altceva.
NU vreau sa slabesc!
Am 50 de kg. Vreau sa ma mentin si sa ma definesc.
Nu am burta, dar as vrea un abdomen mai altfel.
Fac sala seara, pe la 7-8.
Dupa aia as manca laughing)
Merg doar pentru intretinere si ca sa am ocupatie.
Este un antrenor la sala, care mi-a explicat ce sa fac si pentru ce.
A zis ca eu n.am nevoie nici sa slabesc, nici sa ma ingras, doar sa ma definesc.
Fac toate aparatele de la sala. Pt brate si picioare fac cu 15 kg.
O ora in fiecare zi.
E ok in fiecare zi sau nu?

De mancat mananc sanatos si la orice ora as manca, nu ma ingras.
Dar cum pana acum nu am facut nici un fel de sport, ma tem ca acum dupa ce consum atata energie, mancatul sa nu ma faca sa pun pe mine kg.

| Lucifer a răspuns:

Cristi202 are dreptate. Organismul are nevoie de proteine, vitamine carbohidrati si lichide, inainte si dupa sala(fitness sau bodybulding). Pentru o buna functionare a organismului, ai nevoie de mese difersificate. Sa nu crezi ca daca vrei sa slabesti, nu trebuie sa mananci glucide, proteine si carbohidrati, ba din contra, insa conteaza ce fel de carbohidrati si glucide. Nu toate alimentele ingrasa, unele intr-adevar sunt bogate in grasimi(cum ar fi carnea de porc, branza si pastele) dar conteaza cantitate pe care o manaci. Totul se rezuma la fiert si gratar indiferent de aliment. Carnea de pui, vita si peste sunt proteinele de care ai nevoie. Carbohidratii sunt sunt importanti pentru ca este sursa necesara de energie: pastele(nu te speria ca nu ingrasa decat cantitatea), paine cu orz, painea cu secara, cereale si legumele. Tinand cont de ceea ce vrei u sa faci, recomandat ar fi cat mai multe legume si mai putin cu celelalte enumerate. Proteinele: carne de pui(fara piele), vita, peste sunt cele mai indicate. Cantitatea zilnica recomandata de proteine la adulti este de 8grame de proteine pe fiecare kg al greutatii corpului. Tinand cont ca faci fitness si vrei sa slabesti, cu siguranta nu vei manca atatea proteinewinking Vitaminele: Vitaminele sunt absolut necesare pentru sinteza tesuturilor si a sanatatii.Lipsa vitaminelor duce la anemie, tulburari de vedere, afectiuni ale oaselor, dermatita. De apa nu mai zic nimica. Cu toti stim despre ea. Acestea sunt doar ex. de ce ar trebui sa mananci. Cantitate depinde de cat efort faci, varsta, inaltime, etc. Este bine sa mananci dupa ce faci fitness pentru refacerea organismului. Ex: daca alergi dimineata si faci fitness dupa masa, atunci cand mananci? Raspunsul meu este: dupa activitatea fizica sustinuta. Nu uita: cantitatea mancarii ingrasa mai mult decat calitatea sau ora la care mananci. O viata sanatoasa nu cuprinde infometarea. Ps. "Men sana incorpore sano"

| Lucifer a răspuns:

Mai intai ai nevoie de un antrenor sa-ti arate ce sa faci, iar dupa care ai nevoie de un partener/partenera pentru a nu renuntza. Este foarte greu la inceput (chiar si fitness`ul ) pentru ca de multe ori vrei sa renunti dar daca mai ai pe cineva cu tine, atunci ai un motiv in plus pentru a continua. Aparatele sunt necesare in functie de grupa de muschi pe care o lucrezi. Sunt multe exercitii, la diferite aparate pentru diferite grupe de muschi. Daca mergi la sala, cum am mai scris mai putin mai sus, ai nevoie de antrenor sau cineva care are putina experienta ca sa-ti arate exercitiile si de restul, le vei schimba u pe parcurs. Daca esti la inceput inseamna ca esti incantata dar vei trece si peste asta si ti se va face acru la un moment dat, dar nu trebuie sa te opresti, trebuie sa ai vointa. Vointa este cea mai importanta in orice sport practicat. Mult succes

| Lucifer a răspuns:

Nu este ok in fiecare zi. Cel mai bine in cazul tau este o zi da, una nu sau: luni, marti, miercuri sala, joi pauza, vineri sala, sambata duminica pauza. Abdomenul se lucreaza cel mai usor tongue Eu faceam exercitii la abdomen in zilele de pauza. Acuma fac odata pe saptamana pentru ca ma ajuta si alergatul+tractiunile la baratongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa faci fitnes obligat instructor programul pentru fete este deosebit fata de cel al barbatilor iar dupa 3 -4 luni se vad rezultatele

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, eu am inceput sa fac xbody in urma cu vreo 2 luni si sunt foarte multumita. Normal ca trebuie sa fie implementata o dieta speciala pentru exercitiul pe care il faci dar nu esti chiar asa de rau. Daca mai vrea cineva sa incerce, sala este in Piata Victoriei si o gasiti aici http://www.tome.ro/

| Raduruxandra a răspuns:

Buna! Eu am inceput sa fac xbody de vreo 3 luni iar rezultatele sunt vizibile. Evident ca trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa pentru a avea rezultate. Iti recomand www.tome.ro