| AnonimMareMareMare a întrebat:

Faptul ca daca vreau, pot dormi si 16 ore, ar trebui sa ma ingrijoreze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Normal! Doar un sugar în primul an de viață doarme atât. Dăunează grav sănătății tale!

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.

| Donsavas a răspuns:

Ba da, poti fi suspect de boli de ficat, rinichi etc
Facti analizele uzuale

| Iote a răspuns:

Nicidecum.
Vei dormi pana corpul se va odihni. Apoi nu va mai avea nevoie de somn mai mult decat 10-12 ore.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Eu nu cred ca poate dauna odihna, cum sa dauneze?
Cred ca este un motiv pentru care dormi atat. Fie pana acum dormeai putin, sau te culcai dupa ora 00, iar acum organismul vrea sa recupereze, fie esti foarte trist/a sau in depresie ori exista un factor pentru care dormi atat.
In orice caz, daca tu simti sa dormi, dormi, dar daca simti ca ceva nu e in regula, mergi sa faci cateva analize.

| CatalinB11 a răspuns:

Ar trebui sa reprezinte un motiv de ingrijorare, deoarece tinerii si persoanele adulte, nu cele varstnice, ar trebui sa doarma in jur de 8-9 ore pe noapte. Insa 16 ore, deja reprezinta dublul. Incearca sa iti faci un set de analize periodice, ti-ar prinde bine.

| Kajun a răspuns:

Nu, dar daca dormi mai mult de 8-10 ore o sa te simți mult mai obosit când te trezeșt.