| Alexutza1712 a întrebat:

Fetele, vreau sa stiu: voua vi s-a intamplat vreodata sa aveti menstruatia de o zi? Eu am patit-o recent si nu stiu cauza. Trebuie sa mentionez ca nu am ciclurile regulate.
Poate fii vorba despre vreo raceala? Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz nu poate fi vorba de menstruatie deoarece oricat de putin material ar exista in endometru (care se elimina la menstruatie) acesta nu poate fi eliminat in mai putin de 2-3 zile. Mai mult ca sigur este vorba de o dereglare in functionarea glandelor endocrin-hormonale printre care si cele care produc hormonii estrogen si progesteron care sunt direct raspunzatoare de procesul menstrual. S-ar putea ca dereglarea sa fie pricinuitasi de o afectiune medicala sau o eventuala raceala. Multa sanatate.

| Alexutza1712 explică (pentru corbulalbrosu):

Este ceva grava? Necesita vizitarea ginecologului? Se poate trata si acasa cu pastile sau alte chestii? Help me! Nu vreau la ginecolog!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexutza1712):

Deocamdata nu ai motive si nu trebuie sa te panichezi deloc deoarece mai mult ca sigur a fost vorba de o simpla dereglare hormonala. Un eventual control ginecologic s-ar impune doar in cazul in care se va repeta aceasta forma de menstruatie/ dereglare si data viitoare.In cazul in care urmatoarea menstruatie se va porni la data dinainte preconizata si desfasurarea ei va fi normala si similara cu menstruatiile anterioare, ca numar de zile, cantitate de menstra eliminata, fluxul zilnic al acesteia, culoare, etc. inseamna ca totul este in regula si organismul tau functioneaza normal. Vizita la medicul ginecolog nu ar trebui sa te sperie sau sa ti se para un lucru deplasat/iesit din comun deoarece o femeie moderna intelege rostul si importanta acestor consultatii ginecologice, ca aceasta vizita este ceva normal si ar trebui sa se intample anual. Multa sanatate.

| Alexutza1712 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc! happy M-am linistit! :-|

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexutza1712):

Cu multa placere. Sa cresti mare. >:-

6 răspunsuri:
| Alexutza1712 explică:

Multumesc pentru raspuns! Sper sa fie adevarat! Pupic!

| ZAsiral a răspuns:

Este doar o dereglare. Nimic grav, asa ca stai linistita