| didik15 a întrebat:

Fetelor..help..sunt in prima zi de menstruatie si imi e f rau.marea problema este ca in seara asta am un majorat.Cunoasteti vreo metoda sa ma simt mai bine si sa nu mai am dureri si sa rezist pana dimineata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Incearca Algocalmin fiola sau Nospa. Si eu ma simt foarte rau cand sunt pe stop. De abia ma misc, mi-e greata incontinuu, sunt palida... Sper ca tie nu iti este asa rau. :-s

Si sa pui o sticla de apa calda pe burta, incearca sa dormi pana diseara si sa folosesti Always Ultra sau Always Night si sa ti-l schimbi din doua in doua ore ca sa nu te patezi. Si sa-ti iei si o pereche de chilotei la tine. big grin

| ir3al a răspuns:

NO-SPA, este foarte bun. dar poti incerca si ADVIL, ALGOCALMIN, PARACETAMOL..De asemenea, poti face o baie cu apa fierbinte in zona dorsala.

Bafta si distractie placuta!

| FadetoBlack a răspuns:

Bună, eu de obicei iau ibuprofen, e foarte bun pentru durerile menstruale sau nurofen pentru durere, de asemnea poţi intr-o sticluţă să pui apă fierbinte şi să ţi-o pui sub abdomen, unde te doare, sau poţi face baie cu apă călduţă ca dacă faci cu apă fierbinte poate să-ţi pornească hemoragia,
baftăă!
şi distracţie plăcută la majorat!

| Bonotralalala a răspuns:

Daca nu poti cumpara medicamentele sugerate mai jos, fa o baie calduta si maseaza burta ^_^. Asa va mai trece.

| helen45132 a răspuns:

Cumpara de la farmacie Noshpa, ajuta, si inca cum..., numai o pastiluta sa iei, daca mai multe, pai iti va fi rau, sper ca te-am ajutat, si succes la majorat

| Sasha2809 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu pot face nimic. Este normal ca prima data sa te doara burta.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Funda?! :-)

| dana272012 a răspuns:

Hmm cam greu se zis..este ceva ce ar trebui sa treaca de la sine. dar hai sa iti zic cum fac eu si sper sa iti fie de sjutor! eu iau o pastila de ketonal asta pentru dureri. iar pentru a te simti mai confortabil si sa nu stai mereu cu gandul `oare m-am patat?` mergi pe varinata OB! eu nu le folosesc prea des. doar atunci cand trebuie sa merg undeva. ia-ti ma multe la tine si le schimbi la cateva ore si ai sa fii ok. sper ca ti-am fost de ajutor si distractie placuta! P. s. poti sa le foosesti chiar daca esti virgina nu are nici o treaba una cu alta nu iti afecteaza nimic