| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

URGENT! Sunt la prima menstruatie si am dureri crunte simt ca mor nu mai rezist nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HuzaAndreea a răspuns:

Buna! Am 21 de ani si ma confrunt cu aceleasi probleme..in fiecare luna! indicat este sa tii o pernuta in zona ovarelor si sa stai linistita in pat.eu iau Nurofen-pastile moi! nu imi dispar durerile complet.dar macar sunt suportabile! Eu nu folosesc "metoda" cu apa calda pusa intr-o sticluta si sa o tin pe burta, pentru ca am inteles ca exista si un efect negativ..cum ar fi : formarea chisturilor. nu stiu daca e un mit sau nu! dar prefer sa raman la faza cu pernuta. :*

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Lasa ca nu a murit nimeni din asa ceva, te vaiti de parca nasti, asta e rasfaț

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Algocalmin,NO-Spa e foarte bun, poti bea ceai de cretisoara, ajuta mult, stai in pat.
Moduri de a-ti usura durerile:
-maseaza-te usor cu palma pe burta pana se incalzeste;
-tine o sticluta cu apa calda pe burtica;
-fa cateva exercitii usoare de gimnastica.
Te pup!

| giony54 a răspuns:

Asa este la inceput la menarha, dupa aceea inceteaza mai ales daca incepi o viata sexuala regulata.

| bombarara a răspuns:

Eu am depasit momentele cu un nurofen

| Alexa920 a răspuns:

Si eu am avut asa si chiar nu stiam ce sa fac si am incercat cu o sticla cu apa calda si am pus-o pe burta in partea ovarelor incerca sa stai foarte linistita in bat cu sticla poate reusesti asa

| Mariaaaaa02 a răspuns:

Doua pastilutze de no-spa, o pernutza la burtica, stai in pat, linistitahappy

| Baston_Rut_Andrada_1994 a răspuns:

Cauta si ia niste analgezice (pastile impotriva durerii), cum ar fi Nurofen sau Nurofen Forte, dar nu si cel pentru raceala si gripa, sau Paduden, sau Ibuprofen si alte pastile ce contin ibuprofen. Daca nu ai la indemana, incearca ceva leacuri `batranesti`, cum ar fi un pansament cu otet cald pe zona dureroasa din partea inferioara a abdomenului, stai mai mult intinsa si bea ceai de tei, pentru calmare. Sper sa-ti fie bine!