| AliNuTzA_9627 a întrebat:

FetelorrcryingCe mi se intampla? Luna trecuta mi-a venit menstruatia de 2 ori, iar luna asta la felsad. Iau niste antibiotice pentru cosuri, poate fii asta cauza?! Crede-ti ca este grav, trebuie sa merg la medic?
Multumesc anticipat!
:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

Da, poate fi de la atibiotice, ti-au dat peste cap sistemul hormonal. Incepe o cura de detoxifiere cu ceai de 3 frati patati si coada soricelului (pentru ciclu) vreo 2 -4 saptamani. Si ar fi bine sa mergi si la medic sa-ti faca niste analize si o ecografie la burtica.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e de la antibiotice si e destul de seios, chiar grav as zice. trebuie sa ajungi cat mai curand la medic, luni ar fi cel mai bine.

| fabiola a răspuns:

Se poate ca si acele antibiotice sa iti provoace o oarecare dereglare, dar conteaza foarte mult distanta dintre cele doua cicluri, fluxul si durata.In functie de aceste date numai doctorul iti poate lamuri problema, asa ca este bine sa mergi si sa-l intrebi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca e bine sa mergi la medic, nu e bine sa ai ciclu de doua ori pe luna, poate fi o dereglare hormonala.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Alinutza, de ce nu vorbesti cu mami despre aceasta problema...sigur va sti ce sa faci! Ea te cunoaste cel mai bine si iti vrea binele!
Sfatul meu este sa mergi la dr. si sa-i spui ce probleme ai... el te va intreba mai multe...culoarea sangelui, miros, cantitate...si va sti ce ai... Daca s-a intamplat de doua ori...nu este prea bine... pot fi diverse cauze...hormonale, o infectie...Nu neglija...si tine-ne la curent cu ce-ai facut!
Si nu uita ca mama ta trebuie sa-ti fie cel mai bun sfatuitor!

| buburuzzz a răspuns:

De fapt conteaza si de virsta, daca ai... mai putin de 1. 5 an s-ar putea sa fie inca nereglarea acestuia, insa daca ai de mai mult timp s-ar putea sa fie o problema, nu ezita sa mergi la medic in cel mai scurt timp!

| adytzzkiss a răspuns:

Cunosc fete carora li s. a mai intamplat...majoritatea au luat anticonceptionale pentru a.si regla menstruatia.big grinbig grin.

| s.m. a răspuns:

Nu cred ca este grav pentru ca si o prietena de. a mea a patit asta de vreo 2 ori si are un ciclu regulat acum, iar mie mi-a tinut odata vreo 2 saptamani si am luat niste anticonceptionale si imi tine normal acum.Probabil este si la tine o dereglare hormonala insa nu ar strica sa mergi la un ginecolog ca sa eviti ceva neplacut.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poate fi mai mute cauze.
Se poate sa fie din cauza nereglarii perioadei. mi s-a intamplat si mie in a2a luna de la venirea menstruatiei; poate sa ai o dereglare hormonala. Cel mai bine ar fi sa faci o vizita a meicul de familie. EL e singurul care te poate juta.

Pa-pa! Insanatosire gravnica!