| cocutza a întrebat:

Fetita mea in varsta de 5 ani a fost diagnosticata cu otita medie acuta bilaterala. Nu mi-a zis nimeni nimic de timpan perforat, dar, pentru ca i`a curs urechea am inteles tot de pe forumuri ca ar putea sa fie perforat. Dupa o vizita la doctor i`a recomandat antibiotic augumentin si clotrimazol (picaturi ureche), dar ii cauzau fetitei dureri insuportabile. Tot pe forumuri am citit ca nu este recomandat sa pui picaturi atata timp cat timpanul este perforat. Este posibil ca doctora sa nu fi observat timpanul perforat? Eu nu i-am mai administrat picaturile in ureche. Ce fac? [Anul trecut, tot dupa otita la o urechea stanga, alt doctor mi-a recomandat ciplox si la fel ii curgea urechea]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

Buna, iti inteleg ingrijorarea si stiu cum isi fac unii colegi de-ai mei treaba dar nu cred ca fetita ta are timpanul perforat, timpanul este o membrana foarte subtire ce-i drept dar se poate perfora doar prin facotri de natura fizica adica zgomote fooarte puternicea, cu betisoare de urechi sau alte leziuni, niciodata de la sine sa-ti explic cum se face o diagnoza de otita daca ai observat medicul are un aparat arata ca un ciocanel conic, este de fapt un dispozitiv care microoptic cu care inspectam urechea se vede perfect timpanul deci e foarte greu sa pui un diagnostic gresit se vede clar daca e lezat sau nu tot asa se vede si infectia si in functie de gravitatea ei se recomanda antibioticul. Eu nu recomand medicina de pe forumuri dar totodata stiu in ce sistem lucrez, mentine-i fetii tratamentul iar pentru linistea ta poti sa faci in felul urmator astupa-i cealalta ureche si pune-ti fetita sa numere pana la 10 apoi spune-i numara tu de cu voce tare de la 10 la 0 si roag-o sa repete ciferele dupa tine iar in timp ce numeri sari peste o cifra si fii atenta daca si ea o sare, daca timpanul e ezat cu siguranta nu va auzi nimic apropo foloseste o tonalitate scazuta sau du-o la un alt specialist orl si compara diagnosticul. Cu placere si sanatate pentru puiu tau.

| cocutza explică (pentru TaviSMURD):

Eu nu i-am mai administrat clotrimazol pentru. ca o durea foarte tare, am sarit doar 2 doze. As vrea sa ii dau altceva, mi se rupe sufletul cand tipa de durere.

| TaviSMURD a răspuns (pentru cocutza):

Eu n-am sa-ti pot recomanda niciodata un antibiotic online neputand s-o examinez si cred ca nici un alt medic intreg la cap n-ar face asta. mergi la un alt orl-ist cu fata s-o consulte. Antibioticul se prescrie in functie de evolutia si gravitatea infectiei iar clotrimazol este un antimicotic deci in urma investigatiei preliminarii cred ca fatita ta sa aiba o otita externa. Nu este ceva forte grav. App te-ai lamurit cum este cu timpanul?

| cocutza explică (pentru TaviSMURD):

Nu este perforat dar iti multumesc foarte mult!