| 4evergentleman a întrebat:

Fiecare care are depresie sa răspundă,,eu"... și cum mai poți lupta cu boala asta nemiloasa,ce strategii folosești sa lupți în continuare cu depresia! Mie mi se pare sincer foarte crunta boala asta,nici nu mori din păcate sa scapi nici nu te lasă să trăiești sa fii tu însuți sa fii la capacitate maxima că potențial ca socializare,motivație,energie etc. Mie mi se pare o boala mai crunta decât cancerul că te izolează complet de societate,pierzi ani grei din viața și nu ii mai poți recupera niciodată,plus că apare și anxietatea,atacurile de panica,insomnia și multele altele,așa că o clasific mai gravă decât cancerul că nu te lasă deloc să trăiești,toată motivația ți-o ia și energia,ești mai mult mort decat viu,deloc nu simți viața și farmacul ei.
Deci,cum luptați cu așa ceva, mai puteți? Cat mai credeți că mai puteti rezista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CesăfacAnonim a răspuns:

Nu lupți te obișnuiești cu ea cu timpul te obișnuiești cu ea depresia te învață multe chestii și vezi cine este langa tine și te cunoaște, după 2 ani de depresie m-am obișnuit cu ea și sincer sală de forță m-a ajutat foarte mult, ciclismul in aer liber, găsești un hobby.
Încă am prieteni dar îmi place să mă izolez de lume uneori este mai bine așa. Sincer nu poți lupta cu ea dacă vei lupta cu ea vei pierde, accepta depresia dați seama de la ce s-a format și cum o poți diminua in rest nu poți face prea multe, ai grijă de tine și împăcate cu ce ai nu te minți că nu ai nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CesăfacAnonim):

Nu crezi ca in unele cazuri daca tot identifici cauza formarii, o poti elimina/rectifica cumva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CesăfacAnonim):

În sfârșit cineva care spune adevărul. happy
De depresie da, nu scapi complet, dar sportul ajută fenomenal de mult, deoarece prin sport creierul secretă serotonina, hormonul fericirii, deci cât mai mult sport. Și bine tu ai dat exemplul cu sala, dar n-ai idee câte poți face ca să faci mișcare, joburi, chestii în casă, chestii afară, orice. Ajută enorm de mult mișcarea în depresie, poți astfel lua și suplimente care să te ajute să ți aducă endorfina aia în organism.
Apoi nu știu dacă și tu ai menționat, dar pe oamenii cu depresie îi ajută foarte mult scopurile. Sfatul meu și scuze că scriu aici, dar deja am dat frâu liber speechului și-mi e mai ușor așa, deci nu o să mai formulez încă un răspuns pentru domnul user din întrebare.
Sfatul meu pentru depresivi este SCOPUL.
Eu aș vedea oamenii depresivi (indiferent de nivelul lor academic) ca și oameni care scriu. Pur și simplu, un om depresiv îl văd un om cu o mini agendă și un pix lângă ei. Mereu să aibă la ei acele două instrumente și zilnic să-și propună un scop. Ideea e că le conștientizează mai bine dacă le scriu, dar eu aș scrie și faptul că mă duc până la toaletă să urinez sau până la magazin să iau pâine. Faptul că eu am acolo scris acele obiective și că pun bifa aia (dar sinceră) că eu azi sau în câte zile mi-am propus să fac obiectivul s-a îndeplinit, nu ai idee cât ajută la sinele nostru și la încrederea noastră care sunt esențiale pentru oamenii cu depresie. Deoarece depresia este neacceptarea sinelui, ura lui și dorința de a nu mai trăi, deci un scop, găsirea unui sens în viață sunt lucruri esențiale și importante pentru oamenii cu depresie. Pe lângă faptul că atunci când ai un scop în viață, mai ai nevoie uneori și de oameni pentru a-l îndeplini, deci ia uite cum un sigur scop te scoat3 și din izolare. Și iar aici e important și ce ai spus tu, domnule Anonim, prin depresie nu e totul pierdut, vezi și cine e lângă tine și cine nu, vezi cine e om și cine nu, ba chiar prin izolare, God te mai apără și de alții care poate îți erau "prieteni" pe interes. Deci eu zic că tot răul e spre bine, dar dacă onul cu depresie luptă și el pentru o imbunătățire a stării lui.
Eu una, deși în depresie se recomandă ideea că depresivii trebuie să fie înconjurați de oameni, eu una susțin că secolul 21, faptul că ai depresie și stai depart3 de oameni, e mai bine. Mult mai bine. Ok, poate când izolarea e la cote alarmante de nu mai poți merge nici la work sau o duci în probleme mai grave. Dar în rest, izolarea uneori și chiar faptul că stai mai retras și nu pari disponibil pentru oricine e mult mai bine. În secolul 21 e mult mai bine să ai încredere doar în tine și în Dumnezeu, iar în familie undeva până la 75%. E mai bine să fii independent și să nu te bazezi pe nimeni în viața asta. Nu uitați oamenii sunt monștrii și uneori e mai bine să stai departe de monștri. Nu că tu ai fi perfect, dar singur măcar nu vei da frâu liber și tu monștrilor tăi (adică unor dorințe mai macabre și morbide) deci nu uitați că dacă avem încredere în Dumnezeu, El mereu a știut de ce ne-a adus boli și dureri. Deci depresia uneori ne-o dă, ca să fim izolați, nu pentru ca să ne pedepsească ci ca să ne salveze sufletele. Și aici mă pot da exemplu alone, nu sufăr ca voi de depresie, dar o dorință de izolare o resimt și eu și și eu am momente când mă urăsc, iar fericirea la modul, fericire, nu am simțit-o niciodată, însă eu am aflat când am stat între oameni că am niște monștri enormi, n-aveți idee cu ce monștri mă confrunt, așa că am aflat că în solitudine și chiar izolare, God vrea să mă țină departe de o posibilă crimă sau chiar un suicid din cauza unei suferințe enorme din cauza unei persoane pe care aș putea ajunge să o iubesc enorm. Așa că în final am acceptat singurătatea, chiar izolarea și sincer nu mi-aș vedea viața altfel decât așa. Deci izolarea nu este problema, ci mintea noastră în funcție de cum dorește să o vadă. happy
Plus că nu știu cum este pentru voi izolarea, dar eu de aici îmi încarc bateriile, din izolare, din singurătate. happy

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu stiam ca e misto sa ai cancer, si ca, aparent, conform logicii tale, iti ofera acel boost sa iti traiesti viata la maxim.Ce sa zic, iti doresc sa nu ai cancer, pentru ca dupa ce afli, iti vei dori sa fi ramas la depresie, care se poate vindeca, spre deosebire de cancer.

| 4evergentleman explică (pentru dullcat):

Pe bune!? se poate vindeca? Și tu faci parte din analfabeții funcțional care cred că o depresie cronica se mai poate vindeca? O am de 17 ani,nu mai exista vindecare. Se vede că nu ai trăit și nici alții așa ceva că ți-ai fi dat seama că doar moartea te-ar elibera de atâta suferință. De la cancer mori asta e problema ce nu o înțelegi dar mori,scapi, de la așa ceva nu poți să mori si nici să îți trăiești viața deloc, o trăiești cu chin, forțat, mecanic. Nu se mai poate vindeca! Nici o boala psihica cronica nu se poate vindeca

| dullcat a răspuns (pentru 4evergentleman):

Am o prietena care are depresie cronica, se indoapa cu pastile de multi ani, si totusi nu are aceeasi mentalitate ca tine.Iti urez succes in a face cancer, macar atunci stii ca scapi.

| 4evergentleman explică (pentru dullcat):

Nu toate depresiile cronice se manifesta la fel! In a mi face curaj să îmi pun capăt ureaza mi nu în a face cancer. După 17 ani te saturi, nu rezista nici psihologii cu așa ceva, nu știi oricum cum e sa trăiești cu așa ceva. Oricum nu cred că ai prietena cu depresie cronicalaughing

| dullcat a răspuns (pentru 4evergentleman):

Crezi ce vrei.Nici eu nu-i cred pe cei care se prefac ca vor un sfat dar apoi fac misto. Si ti-am scris sa postezi intrebarea ta si pe reddit Romania(dar vad ca nu s-a modificat), ai acolo mult mai multi oameni de aceeasi categorie de varsta care sa-ti spuna din propria experienta, unii cu acelasi aer mistocar, altii mai cu bun simt. Poti si cauta dupa cuvinte cheie sa citesti experienta altora.

| 4evergentleman explică (pentru dullcat):

Mai taci kiss

| Lioana a răspuns:

Ignora depresia! Fa ce-ti place! Cauta sa fii util celor din jur atat cat poti! Observa lucrurile frumoase din jurul tau si zambeste cat mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi, dacă vrei să mori, nu mori așa una-două, o să ai parte de chinuri groaznice înainte.