| anonim_4396 a întrebat:

Fiicei mele au inceput sa-i creasca sanii, are 11 ani si am observat ca ii creste doar sanul stang. Este normal, va incepe sa creasca si cel drept sau trebuie sa merg cu ea la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E aproape normal. asta mi s-a intamplat si mie si tin minte imi era tare jena sa se vada prin bluza... happy dupa un timp, nu tin minte cat, poate un an...au fost la fel. oricum este bine sa mergi la un control, pentru linistea ta. cel mai important lucru este ca un medic sa ne linisteasca, prin opinia lui competenta. oricum, fiind fetita e bine de acum sa stie ca periodic trebuie sa o vada un medic. urmeaza ciclul, tulburari care necesita sfatul medicului. fii aproape de ea, explica-i tot despre corpul femeii, ce o asteapta...tot. pregateste-o sa devina domnisoara. succes.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sanul stang este in general mai mare decat cel drept. daca observi ca discrepanta e mare, mergi cu ea la doctor desi mare lucru nu stiu ce-o sa-i faca.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poti sa mergi la doctor sa fii cu sufletul impacat. In rest pot sa-ti spun ca mie personal mi-a ramas o diferenta mare intre ei. Intotdeauna a fost cam un numar (la cupa) mai mare dreptul. Nu stiu daca mama ar fi putut merge cu mine undeva. Sau daca s-ar fi schimbat daca as fi facut vreun tratament. Nu stiu, dar stiu ca desi in copilarie si adolescenta ma deranja, ulterior nu am avut complexe. Totusi mergi sa vezi, cum iti spuneam, sa fii tu cu cugetul impacat.

Bula
| Bula a răspuns:

La aceasta varsta pot aparea diferite manifestari "ciudate", odata cu inceperea ciclurilor menstruale si reasezarea functiilor hormonale.
Daca intr-un an nu se echilibreaza, trebuie consultata de un medic ginecolog.

pupimik
| pupimik a răspuns:

In general, orice femeie are un san putin mai mare decat celalat.Nu iti face griji... e normal sa se dezvolte unul putin inaintea celuilalt.

| kaumi a răspuns:

Lumea care ne inconjoara nu este perfecta asa cum nici noi nu suntem. Vizibil sau nu, sanii nu sunt egali unul cu celalalt! In general cel drept este ceva mai mare, dat fiind ca partea drepta( in cazul dreptacilor) este mai dezvoltata.
Se pare ca si in cazul testicolelor este la fel.
Acum, depinde cat de mare este avansul. Pentru linistea ta si a fiiceii tale, puteti consulta un specialist sau pana acolo faceti o vizita medicului de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu