| Dilaa98 a întrebat:

Floricele de porumb ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Consumate moderat nu ingrasa

| loveyouschatz a răspuns:

Daca mananci moderat nu ingrasa. ele au putine calorii

| ZOZOKid a răspuns:

Da. Sunt destul de grase, cateva sute de kcal la suta de grame.

| Dilaa98 explică (pentru ZOZOKid):

Cele pe care le fac eu acasa, in cratita? Sau cele pe care le cumperi gata facute in pungi cu diverse arome?

| ZOZOKid a răspuns (pentru Dilaa98):

Chiar si alea de acasa sunt destul de grase ( pentru ca porumbul in sine are multe calorii), dar oricum sunt mai sanatoase pentru ca nu au chmicale. Poti sa mai reduci din grasimi daca le faci fara ulei. Dar oricum, daca mananci o data pe saptamana sau mai rar sigur, nu te ingrasi. Problema e daca vrei sa manaci mai des, in fiecare zi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă sunt "de cumpărat" atunci NU sunt sănătoase ( datorită aditivilor, vezi ingredientele pe pachet ).

Dacă le faci acasă, atunci sunt o gustare sănătoasă!

Totuşi, NU trebuie consumate exagerat de des.

Pentru alte detalii vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......umbi_10024

Toate cele bune.

| Dilaa98 explică (pentru bursuc001):

Eu eu cumpar la pachet si le fac acasa.De alea la punga cu sare sau branza nu cumpar(stiu ca alea ingrasa). Deci astea facute de tine sunt bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru Dilaa98):

Dacă le cumperi gata expandate ( făcute ) şi acasă doar le încălzeşti, atunci NU sunt sănătoase!

Trebuie să cumperi boabele de porumb care sunt special cultivate pentru floricele şi acasă le pui la expandat - acelea SUNT sănătoase.

| AxXeL1124 a răspuns:

Nu,floricelu ingrasa happy.

| VreauSaRad a răspuns:

Daca mananci rar nu, des da.Mancarea la cuptorul cu microunde in exces la fel nu e sanatoasa.

Am ajutat?

| minniemouse1312 a răspuns:

Da.eu asa stiu.

| AlinPeFelie a răspuns:

Nu,nu ingrasa.laughing Baga mare. Ai grija sa nu te inneci.hee hee