| Danielnorbi a întrebat:

Fratiilor am si eu o intrebare, de 1 sapt ceva gen 1 sapt si ceva in fiecar si incepand de la orice ora, de obicei seara, am atacuri de panica cred. se manifesta prin Senzatie ca nu am aer suficient si trag in mine ca animalu, ma panichez si ma apasa in piept si ma tine(doare) dc se intampla asta? cum sa scap? am lu-at o trimitere la un specialist (psihoterapeut) e ceva normal? vreau sa va zic ca nu ma sufoc, sau alte chestii, aer trag normal dar eu mai trag crezand ca nu am suficient, am mai avut chestia asta acu 1 an dar mi-a trecut de atunci, nu am cum sa am vreo problema sunt sanatos tun, mi-au venit rezultatele la analizele nu am nimic, decat anemia care iau 1 pastila de verotix pastile d0-alea (vitamine) ce ziceti fratilor? ce sa am? sa ma panichez eu aiurea? si cu m tratez cauza multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Fumezi? Poate sa fie si o afectiune a plamanilor, dar asta ar avea o cauza de debut mai exacta, efort fizic, de exemplu. Du-te si la un consult pneumologic, sa vada cum stai cu plamanii si daca fumezi lasa-te obligatoriu. Daca si la plamani esti bine inseamna ca e pe baza psihica si trebuie doar sa inveti cum sa te linistesti. (Bineinteles, psihoterapeutul o sa te ajute la asta)
Multa sanatate.

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Nu fumez absolut deloc, nici nu beau.

| Danielnorbi explică (pentru CuriousStuff):

Nu am nimic la efort fizici, fac treaba, nu obosesc, doar cand alerg mult obosesc mai repede, fiindca nu am rezistenta.Nu tusesc deci nu am nimic, numai ca ma deranjeaza starea asta. cum am mai pus am mai avut-o si anul trecut dar au trecut in 5-6 zile maxim

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danielnorbi):

Atunci iti recomand totusi sa mergi la acel psihoterapeut. Daca faceai aceast atac de panica doar o data si trecea puteai sa stai linsitit, dar din moment ce revine inseamna ca daca nu il "tratezi" cu siguranta o sa te mai confrunti cu asta si in viitor. Cateva sedinte trebuie sa fie suficiente pentru a invata cateva tehnici de relaxare si respirati.
Multa sanatate.

| TCosminn a răspuns:

Este panica la nivel psihologic. Omul se imbolnaveste mult mai repede psihologic decat psihic. E nevoie ca odata sa ti se intample si sa crezi ca ai ceva, a doua zi cum patesti ceva asemanator incepi sa devi caustrofob in aer liber. Dupa care se intampla sa crezi cu adevarat ca ai o problema de sanatate. E psihologic, pateam si eu pe la 16 ani, exact aceleasi simptome. Mi-am facut analize, nimic. Eram perfect sanatos. Atunci am ciit pe un site, in care un medic spunea ce ti-am spus eu tie. Asadar, pentru ca sa treci de pragul acesta psihologic trebuie sa il infrunti, adica atunci cand ti se intampla sa nu te temi.

| Danielnorbi explică:

A si apropo, cand ma calmez imi trece, dar dupa iar imi aduc aminte si iar ma apuca. P.S Scuza-ti greselile am scris pe fuga happy