| InYourMind a întrebat:

Fulgii de ovăz îngrașă? Dar cei de grâu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cât bagi în tine. Carbohidrații provoacă emisia de insulină, ce nu consumi, arzând se depune ca grăsime.

| Apokales a răspuns:

Fulgii de ovaz/grau ingrasa. Insa ei sunt cereale si o sursa sanatoasa de fibre ce mentine satietatea pentru mai mult timp, asta si iti face un chef de sooomnnn laughing. Recomand fulgii de ovaz, mai ales facuti terci, poate si cu o lingurita, doua de dulceata. Cand vine vorba de slabit, desigur, caloriile sunt importante, trebuiesc contorizate, dar ai grija sa faci alegeri cat mai sanatoase. Sunt cateva strategii bune pe care le poti aplica pentru a slabi. Dar intrebarea daca ceva ingrasa sau nu, ca sa stii sa-l eviti, nu te va ajuta. Ai nevoie de grasime, care ingrasa, pentru satietate si cresterea testosteronului, daca te intereseaza asta. Ai nevoie de fibre pe care le iei din cereale, fructe, legume si care te ajuta la satietate. O alta strategie ar fi sa inlocuiesti dulciurile ( asta daca obisnuiesti sa mananci dulciuri/ sa consumi zahar) cu fructe, ele contin zahar sub forma de fructoza, plus ca sunt o alegere mai sanatoasa.
Astfel, exista multe trucuri ce ajuta la slabit, iar intrebarea daca ingrasa sau nu nu isi are rostul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice este surplus caloric ingrasa. Nu conteaza ce aliment

| glasulfilologului a răspuns:

Fulgii de ovăz sunt o sursa excelenta de fibre. Îți recomand să îi consumi și sa ocolești fulgii de grâu.

| Rocklove a răspuns:

NU ÎNGRAȘĂ. Doar surplusul caloric îngrașă.
Grăsimile, ciocolata, alunele, chipurile..., mâncatul seara NU îngrașă.

Fulgii de ovăz sunt foarte sănătoși, îți recomand să mănânci.

| InYourMind explică (pentru Rocklove):

Pai dacă alunele îngrașă dc sunt recomandate în diete sa înlocuiască mese?

| Rocklove a răspuns (pentru InYourMind):

Nu îngrașă, ce ți am scris eu acolo. Grăsimile nu îngrașă, chipurile nu îngrașă, alunele nu îngrașă...
Unde ai văzut tu dieta cu alune? Zi-mi și mie. Ai văzut câte calorii au?

| InYourMind explică (pentru Rocklove):

Nu dieta lol dar se recomand asa mănânci o mana de nuci alune etc ca să-ți taie foamea

| Rocklove a răspuns (pentru InYourMind):

Serios mai, mai sus scrii ca se recomanda pentru a înlocui mese, adici le mănânci ca pe o masa, și acum îmi zici ca le iei ca să îți taie foamea, adică ca pe o gustare. Și dacă iei ceva ca sa iti taie foame nu iei alune sau nuci ca astea au multe calorii și esti în surplus după aceea. După cum vorbești nu știi mai nimic, dar dacă vrei te ajut :-)

| InYourMind explică (pentru Rocklove):

Auzisem și ca gustare și ca masa numai ca în contexte diferite

| Rocklove a răspuns (pentru InYourMind):

La ce întrebări mai pui, și cum vorbesti nu știi nimic, absolut nimic și nici nu vrei sa pricepi unele chestii. Eu aștept un răspuns, vrei sa îți explic cum sta treaba cu slăbitul și alimentația? Daca nu vrei nu îmi mai pierd timpul aiurea.