| jon22 a întrebat:

FUNDA.Am si eu o durere de cap nu cine stie ce dar destul de enervanta.Este localizata la osul acela de la cap(sper sa nu gresesc) occipital asa am inteles de la cervicala mai sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca este o durere care se repeta poate fi semnul unei cresteri ale tensiunii arteriale, poate fi o forma de migrena, poate fi data de o spondiloza cervicala, s.a.
http://www.i-medic.ro/articole/hipertensiunea-arteriala

| jon22 explică (pentru doctoressa):

Tensiunea e 140\80 puls 89

| 23partyboy a răspuns:

Zona occipitala corespunde cefei,varful gatului(asta ca sa poti localiza corect locul durerii).in rest cefaleea ocipitala poate avea cele mai diverse cauze,in plus,chiar si pentru a da un "diagnostic" informativ,asa pentru tine...e prea putin sa stii ca e doar o durere moderata in zona respectiva, eu zic sa mergi la un doctor, pentru ca fara o anamneza completa si fara sa te vada cineva si eventual niste investigatii nimeni nu iti poate spune ce ai si cat de grav poate fi

| meduzza a răspuns:

Inseamna ca ai un fel de traumatism, posibil te-ai lovit fara sa iti dai seama thinking ia un nurofen sau orice cu ibuprofen