| SecretKiss a întrebat:

FUNDA! Buna:X! Poimaine dau lucrare la mate. Si ne-a dat anumite exercitii sa le facem acasa. Voi stiti sa le rezolvati complet? Eu le rezolv prea rapid si nu cap-coada. Deci ex sunt: "Aflati numerele a si b stiind ca sunt direct proportionale cu 2 si 9 si produsul lor este 72". altul: "Aflati numerele x, y, z stiind ca sunt direct proportionale cu 2, 5, 7 si ca produsul lor este 560" va rog ajutor (nu-mi spuneti ca nu am voie sa-mi fac temele aici caci asta nu e tema e un ex pentru lucrarehee hee help va roghappy (la "supra" scrieti supra)tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

A/b = 2/9
a/2=b/9=x
a/2=x -> a=2x
b/9=x -> b=9x
axb=72
2x x 9x = 72
18x=72
x=4

apoi egalezi x cu fractiile celalalte bla bla bla chatterbox

si la 2.
x/2=y/5=7/z= kappa [sau orice litera ...la fel si la celalalt]

x/2=kappa
x=2kappa
y=5kappa
z=7kappa

x x y x z=560
2kappax5kappax7kappa=560
70kappa=560
kappa=8

si apoi egalezi.
Funda plspuppy dog eyes
x

1 răspuns:
| IAmTheDesteny a răspuns:

Heyhappy esti a6-a corect? deci:

axbxc=72

a supra 2 x(ori) b supra 5 x c supra 7 = ca a=2k; b=5k; c=7k

2kx(ori)5kx 7k=72

ca= 72:70
ca=1,02 (calculezi tu mai exact ca ft repede si nu stiu daca mi-a iesit binehappy )
a= 1, 02x(ori) 2
a=2, 04
b=1, 02x(ori)5
b=5,1
c=1,02x(ori)7
c=7,14

Si asa si celalalt SuCcEs! funda plshappy