| SecretKiss a întrebat:

Fundita! Poimaine dau lucrare la mate. Si ne-a dat anumite exercitii sa le facem acasa pe care inca nu ni le-a predat. Voi stiti sa le rezolvati complet? Eu le rezolv prea rapid si nu cap-coada. Deci ex sunt: "Trei numere naturale sunt direct proportionale cu numerele 2, 4, 7. Aflati numerele, stiind ca diferenta dintre cel mai mare si cel mai mic numar este egala cu 60". (asta e primul ex) ...si...:Numerele naturale x, y, z sunt direct proportionale cu 0, 1; 0, 2; 0, 3 iar 3x+2y+5z=110. Aflati x, y, z.

2 răspunsuri:
| buterfly a răspuns:

Deci nu vreau sa te superi... dar cred ca ai citit faptul ca pe site nu se pun exercitii de la scoala pentru a astepta rezolvarea lor...
Decat sa astepti pana cineva iti va rezolva exercitiul, mai bine te chinui tu si il rezolvi si asa vei sti de aici inainte cum sa-l faciwinking
Succes!tongue

| Raspundemiplzz a răspuns:

Trebuia mai bine sa pui intrebarea "ajutati-ma ca sunt un prost/a nu stiu sa fac o problema de matematica nici nu ma chinui intru repede pe TPU ca isi bat altii cap pentru tine.