| raluca68 a întrebat:

FUNDA!
salut TPU!
as vrea sa stiu ce boli(cat mai multe, toate daca se poate...) se pot transmite prin sarut?(exceptand herpesul)

p.s.:

SUNT BAIAT!

va rog raspundeti serios! multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam orice infectie are persoana cealalta in gura sau faringe (streptococ, stafilococ, candida, chlamydia, HPV, chiar sifilis). Plus boala sarutului, si anume mononucleoza infectioasa care este o infectie virala.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Poti sa iei bacteria Helycobater Pylori care daca nu tratata duce la ulcer, poti sa iei hepatita A, raceala, TBC(Tuberculoza), pneumonie.Dar stai linistit bolile incurabile nu se transmit prin sarut.Doar HIV/SIDA care se transmite prin sange adica nu trebuie sa atingi sangele altui om si prin spermă, secreții genitale, lichid cefalo-rahidian (LCR) și lapte matern

| Ana90088 a răspuns:

Buna! arunca un ochisor pe aici...
http://www.napocanews.ro/......sarut.html