| ana_4669 a întrebat:

1)As vrea sa stiu ce e mai exact herpesul genilat? Stiu ca se transmite prin contact sexual sau chiar si de la nastere. __2)Dar as vrea sa stiu de unde provine? __3)Din ce se creaza o asemenea substanta sau ce o fi? __4)Si ce culoare are? __5)Cum se declanseaza? __6)O persoana care are herpesul genital il are tot timpul sau sunt doar momente? __7)Se poate trata?; daca da, cum? __8)Reprezinta ceva rau pentu sanatatea persoanei posedand herpesul genital? __9)Herpesul genital poate duce la provocarea altor boli in organism?

Poate sunt unele intrebari care par stupide, dar nu mi-am dat seama deoarece nu stiu prea multe despre "herpesul genital".

ps: dau nefolositor si stupid celor care cersesc Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

E un virus, inrudit cu herpesul normal. Se i-a prin contact sexual, dar nu numai, si doar daca partenerul are in acel moment o eruptie.
o data luat nu mai scapi de el, sta latent in organism si cand prinde momentul erupe. se pot lua medicamente care trateaza doar eruptia. sunt multe de spus depre subiectul asta, mai bine citesti aici http://www.sfatulmedicului.ro/......nital_1338

5 răspunsuri:
| ioska a răspuns:

Sa dai un "sarci " pe goagal

| ana_4669 explică:

"ioska"
Ce sa fie greu?

| ana_4669 explică:

"ioska"
Tin sa-ti spun ca din contra am cautat pe google, dar vroiam mai multe informatii. Nu vroiam link'uri, vroiam ca cineva sa'mi explice mai clar cu cuvinte scrise nu cu link'uri.
Multumesc oricum de ajutor!