| udya a întrebat:

Ghimbirul ajuta la slabit? sau da pofta de mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stefybx a răspuns:

Efecte favorabile se obtin in tratarea circulatei periferice deficitare, a reumatismului, la eliminarea toxinelor, in favorizarea arderii grasimilor, a secretiei bilei si motilitatii vezicii biliare, creeaza pofta de mancare, combate raul de masina si de avion, calmeaza sughitul, consumat in cantitate mai mare la masa constipa, iar in cantitate mai mica devine laxativ.Deci poate fi folosit la slabit in cantitati mici.

1 răspuns:
| ancan a răspuns:

Persoanele care doresc cu disperare sa slabeasca se pot folosi in voie de aceasta radacina. In aces mod, metabolismul le este stimulat ducand la intensificarea arderilor de grasime.

Efectele fizice pe care le reda organismului, impreuna cu aroma, au un efect tonifiant si energizant si asupra psihicului.

Pentru prepararea unei cani de ceai de ghimbir ai nevoie de 10 g de radacina curatata si taiata felii. In momentul in care apa incepe sa fiarba, se adauga ghimbirul lasandu-se la foc mic pentru 10 minute. Este ideal cu miere de albine. Doar o bocatica mica de ghimbir si starea ta va fi alta!